Hiperaktivite, erkek çocuklarda daha sık görülüyor

108

KAYSERİ – Psikolog Kübra Yelkenoğlu, ilkokul çağındaki her 100 çocuktan 3 ila 5’inde görülen dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğunun, öğrenme sürecini ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini belirterek, ‘’Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kızlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan genetik ve biyolojik kökenli psikiyatrik bir rahatsızlıktır’’ dedi.

Psikolog Kübra Yelkenoğlu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun uzmanla birlikte ele alınması gerektiğini ifade ederek, ‘’Bu rahatsızlık nedeniyle çocuklar, gelişimine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat dağınıklığı sergilemektedir. Aşırı hareketlilik, çocuğun okul hayatında ve sosyal hayatında hem aileleri için hem de öğretmenler açısından önemli bir sorundur.

Bu tip çocuklar, kendilerini kontrol etmekte güçlük çekerler. Acelecidirler, akıllarına ilk gelen şeyi yapmak isterler, siz soruyu sorarken o çoktan cevaba geçmiştir.

Aceleci oldukları için, ‘bunu yaparsam sonuçları ne olur?’ diye düşünemezler. Sonunu düşünmeden hareket ettikleri için tehlikeli durumlarla karşılaşmaları olasıdır’’ ifadelerini kullandı.