Ana Sayfa Yazarlar Hiç yapmamışlar için Mimarlık …

Hiç yapmamışlar için Mimarlık …

-

Kan ter içinde uyanınca hemen aklımdan çıkmasın diye yazmak istedim. Rüyaların en karmaşık anının bile saniyeler içinde görülüp bittiğini söylerler. Herhalde benimki de öyleydi. Önce resimlere göz atalım…ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 1961-62 yılı 4. sınıf final jürisi…Sunuş yapan genç ODTÜ’nün emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldırım Yavuz.Ön sıra; Gönül Tankut, elinde çayıyla Johann-Otto von Spreckelsen ( Paris’teki efsanevi La Grande Arche de la Défense’nin mimarı), Linda Rhodes, Tekin Akalın, Atilla Bilgütay. Arka sıra; Tanay Saranlı, Güler Göktan, Adnan Taşpınar, Ekmel Derya, Esat Turak.

İkinci fotoğrafta yine 1961-62 yılı 4. sınıf ODTÜ Mimarlık öğrencileri görülüyor;
Filiz Üngör, Yücel Okçetin, Cengiz Yener, Sevim Panel, Taray Saranlı, Yıldırım Yavuz, Ghassan al-Saad, Güler Göktan. #ODTÜ #ODTÜMimarlık #Türkmimarlığı #Mimarlıktarihi

Kendin pişir kendin ye…

Resimlerdekiler kabus gibi kendimi jüri karşısında gördüğüm rüyanın mimarlarından birkaçı. Onlar yaşayarak öğrendiler bana kanırtarak aktardılar. Düşünün Paris Defence’ın mimarı Johann-Otto von Spreckelsen bizim ODTÜ Mimarlık jürisinde çayını içip Yıldırım hocayı terletiyor. Daha sonra hocam olan O Yıldırım Yavuz ki benim naif 

“Peki hocam Nereden başlayacağız” soruma, ilk dersimi vererek, beni havada bırakıp, “Ne bileyim merdivenden başla mesela” demişti. O zaman dank etti ki mimarın kendinden başka dostu yoktur.  Bütün yıl kritik alıp beraber oluşturduğumuz projeye jüri sırasında Fransız olarak beni Draz’ın düdüğü gibi açıkta bırakan çok sevgili(!) hocam oldu.

Dünden bu güne ne değişti..,

Eskiden TRT’de Petroçelli diye bir program vardı. Her episode da kahramanımız kendi evini kendi yapardı. Herkes biraz mimardır ama kazın ayağı öyle değildir. Günümüzün de  her eyleme yeni başlayanlar için unutulmaması gerekenler akıldan çıkarılmaması gerekenler listeleri yapılır. Bizim zamanımızda mimari derslerinin olmazsa olmaz mıydı bu.  İhtiyaç programı yapılır,”bubble diagram” dediğimiz sırasına göre işler nasıl yapılır listeleri çıkartılır, tasarım ona göre şekillendirildi. Akıl tasarımı yorumlar el çizerdi. Ne zaman ki Aralık 1982’de AutoCAD,icat oldu mertlik bozuldu. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım programı mimarlığı “alet işler el övünür” durumuna ters kepçe etti. Çağın gereği tabii ki yatsıyamayız ama tek tezgahtan çıkmış cam küpleri pek sevemedim gitti. Gaudi’nin cetvel görmemiş Saggrada Familia’sı lezzetini bir türlü bulamıyorum.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

İran: ABD kendi droneunu vurmuş olabilir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, Trump’ın İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddialarına