Ana Sayfa Yazarlar Herkes biliyor…

Herkes biliyor…

-

Farklı bir şey yapacağım bugün. Penelope Cruz ve Javier Badem’in birlikte oynadıkları “Herkes biliyor” filmi

hakkında önce, eleştirilerine ve sinopsis’ine dahi bakmadan, seyrederken hissettiklerimi yazacağım. Daha sonra sözünü saydığım eleştirmenler film hakkında ne demişler, hangi kategorilere ayırmışlar ve yönetmenin dahi bilmediği(!), ama eleştirmenlerin sınıflandırdığı özelliklerini, aktaracağım filmin.

Öncelikle şunu söyleyeyim, adından da anlaşılacağı gibi “Herkes biliyor”da İranlı yönetmen Asghar Farhadi, herkesin bildiğini kuldan/izleyenden kesinlikle saklamıyor. Öyle kafa sesi veya naratör yok filmde. Hikaye anlatılmıyor, yaşanıyor. Film cart diye başlayıp akarken, ağzına baktığınız yıldızlar, kafanızdan geçen soruları anında yanıtlıyorlar ve sizi filmin akışından kopartmadan olayın içine çekiyorlar. Adeta interaktif seyrediyor, sıradan İspanyol kasabasının sıradan insanlarının zaman içinde tortulanmış travmalarının güncellenerek insansal zaaflarla entrikaya dönüşmesini yaşıyorsunuz. Pedro Almodovar’ın sinemaya kazandırdığı, “Annem hakkında her şey” filmin de kısacık rolde devleşen Penelope Cruz bu filmin de hakkını veriyor. Javier Badem ise sanki bugün o bağa gitseniz orada çalışırken göreceksiniz gibi oralı ve rahat.

Eleştirmenler pek sevmemiş…

Film için Uğur Vardan; “Kız kardeşinin düğünü vesilesiyle yaşadığı Arjantin’den, yıllar önce terk ettiği aile yuvası İspanya’ya gelen ve burada eski defterleri açmak durumunda kalan bir kadın… üstelik tam da kutlamaların olduğu anda ortaya polisiye bir vaka çıkar; kızı kaçırılır ve 300 bin Euro fidye istenir…”şeklinde özetledikten sonra “İran sinemasının şu aralara uluslararası sistemdeki en üretken ve bilinen ismi Asghar Farhadi, son filmi ‘Herkes Biliyor(‘Todos lo saben)’de, klasik temalarını bu kez İspanyol coğrafyasında inşa ediyor.

Ana karakter Laura, eski sevgilisi Paco, Paco’nun öğretmen karısı Bea, Laura’nın Arjantinli kocası Alejandro, kaçırılan kız Irene, geçmişten kalma kimi arazi meseleleri, sınıfsal dertler, üzeri örtülmüş acılar derken ‘Herkes Biliyor’, bir yandan da sırtını dayadığı polisiye entrikayla etkileyici bir atmosfer sunuyor..” diyor ve “Filmin sinematografik şahikası ise ‘The Guardian’ gazetesi eleştirmeni Peter Bradshaw’ın da vurguladığı gibi Michael Cimino ve Francis F. Coppola tatları sunan düğün sahneleri (fırtına ve elektrik kesintisi bölümleri de dahil olmak üzere). İlk kez yolları 1992 yapımı ‘Jambon Jambon’da kesişen ve sonraki yıllarda defalarca birlikte çalışan çift Penelope Cruz ve Javier Bardem’in eski sevgilileri, Ricardo Darin’in de Arjantinli eski alkolik kocayı canlandırdığı filmin en kırılgan yanı polisiye vakanın adresindeki kişiler. Senaryo entrikanın bütün yükünü taşıyan bu kanatta yeterince sağlam durmuyor.” tamlamasıyla bitiriyor eleştirisini.Herkes biliyor ama kimse çözemiyor” ironisiyle Banu Özdemir; Film her Farhadi filminde olduğu gibi gizemli ve basit diyebileceğimiz bir tarzda başlıyor ve olaylar katmanlı bir şekilde sonuca ulaşıyor. Yine karakterlerin geçmişlerinden taşıp gelen arzular, şu anki hayatlarında olan kopukluklar ve kalabalık bir grubun karmaşası var. Filmi ilgiyle izliyorsunuz ama Farhadi’nin diğer filmlerindeki tadı bulmak neredeyse imkansız. İzlerken bir yandan da bunu düşündüm, niye diye… Sanırım fazla boğmuş bu sefer, elinizi attığınız her olayın ardından bir sorun çıkıyor zira ve bu da hikayeyi açımlamak yerine biraz sıkıcı bir hale getiriyor.” diye bağlıyor lafını.

Atilla Dorsay; İranlı ustadan Latin kültüründe el atış. Elbette çok düzeyli, ama o yerel zirveleri biraz aratmıyor değil..

Şenay Aydemir; Farhadi’den beklenmeyecek kadar senaryo sıkıntılarına rağmen i̇yi bir aile draması.

Murat Erşahin; Herkesin bildiğini Farhadi herhalde bilmiyor gibi! Kendi kültürü ve dilinden uzakta yetersiz kalmış.

Ben doğrusunu yapmışım. Eğer eleştirilere göz gezdirerek gitsem film aşkı ölecek sonraki değerlendirmelerde olumsuz etki altında kalacaktım.Siz siz olun… Eleştirmenlere kulak asmadan benim gibi yapın ve sinemanın önemli ikilisinin son filmini kaçırmadan seyredin…

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Mevsim geçişleri bulaşıcı hastalıkları artırıyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülay Kılıç, mevsim geçişlerinde zayıflayan bağışıklık sisteminin bulaşıcı hastalıkları da beraberinde getirdiğini söyledi. Kılıç, “Bulaşıcı...