Her yıl 609 bin kişi kolon kanserinden hayatını kaybediyor

0
24

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserinde genetik faktörlerin etkili olduğuna dikkat çekerek, görülme sıklığının endüstrileşme ve şehirleşmeye bağlı olarak artığını söyledi. Prof. Dr. Demirtürk, “Dünyada her yıl 1 milyon 235 bin kişiye kolon kanseri tanısı konuluyor ve 609 bin hasta hayatını kaybediyor” dedi.

Emsey Hospital Gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, 1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı sebebiyle değerlendirmelerde bulundu. Kolon kanseri erken teşhis edildiğinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Prof. Dr. Demirtürk, ileri evrede ölümcül seyreden bir kanser türü olduğuna dikkat çekti.

“KOLON KANSERİ BELİRTİ VERMEYEBİLİR”

Kolon kanserinin genlerde meydana gelen genetik değişiklikler, beslenme alışkanlıkları, kilo ve çevresel faktörlerle oluşabildiğini aktaran Prof. Dr. Levent Demirtürk, hastalığın belirtilerinin kişiden kişiye değişeceğini söyleyerek, “Karında huzursuzluk, karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, kanama, bağırsak tıkanması, bağırsak delinmesi, demir eksikliği anemisi gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora başvurmak gerekiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz