HER SEKİZ SANİYEDE BİR KAZA, YILDA 30 BİN MAĞDUR YARATIYOR!

0
227

Türkiye’de her sekiz saniyede bir trafik kazası oluyor ve bu kazalar sonucu yılda 30 bin kişi bedensel zarara uğrayarak hayat mücadelesi veriyor.

Sadece trafik kazası sonucu bedensel zarara uğrayan mağdurlara danışmanlık hizmeti veren YÖN hasar kazazede danışmanlık yöneticisi Mesut Aslan, istatistik kurumlarından topladıkları verileri karşılaştırarak elde ettikleri bilgiye göre; Türkiye’de her sekiz saniyede bir kaza olduğunu ve bu kazalar sonucunda yılda 30 bin kişinin bedensel zarara uğradığını belirtiyor.

- Reklam -

Genel olarak tüm kayıtlar incelendiğinde olay yerinde, yolda, hastanede ve evde kazayla bağlantılı olup olmadığına bakılmadan ölen kişi sayısı 10 bin, ağır bedensel zarar gören kişi sayısı da yine 10 bin civarında. 50 km hız ile aracın çarptığı bir kişi 4. kattan düşmeyle eş değerde yaralanıyor. Ne yazık ki meydana gelen yaralanmaların büyük bir oranı 50 km. hızın üzerinde oluyor.

Kaza mağdurları süreç içinde daha da mağdur olup
çaresizlikten İntihar edebiliyor
Türkiye’de ne yazık ki kaza sonrasında hemen kazazedenin özür oranını gerçek anlamda ortaya koyacak bir rapor taslağı yok. Bu nedenle kaza sonrası kişinin bedensel zarar durumuna bağlı olarak kazazede genel özürlü sağlık kurulu rapor çerçevesinde değerlendiriliyor. Hazırlanan raporlara kaza ile ilişkisi olmayan arazlar dahil edilebiliyor ve bu durumlarda rapora sigorta şirketi tarafından haklı olarak itiraz ediliyor. İtiraz süreci uzadıkça mağdurun hastane hastane sürüklenmesi, ulaşım konaklama masrafları vs., aynı psikolojiyi defalarca yaşaması mağduriyetini katlıyor, çaresizleştiriyor ve kişiyi intihara kadar sürükleyebiliyor.

Çok büyük önem taşıyan kaza rapor taslağını Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce oluşturup devreye sokması gerekiyor. Rapor taslağının oluşturulması için YÖN hasar danışmanlık gönüllü destek vermeye hazır.

Bedensel hasar ve ölüm tazminatları çok düşük!
Kaza sonrası kişinin aldığı bedensel zarar, düzenlen özürlü sağlık kurulu raporunda yer alan özür oranı, kişinin gelir elde etmesindeki durumu baz olarak alır. Bedensel hasar %75 üzerinde ise, bakıcı tazminatı dahil edilir. En yüksek alabileceği tazminat 298.000 TL. altında kalıyor. Aynı tazminat tutarı kaza sonucu hayatını kaybeden kişinin ailesi için de geçerli oluyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz