Araç muayene istasyonları önceleri Devlet tarafından ücretsiz yapılıyordu. 2004 yılından beri TÜVTÜRK diye bir şirket ücret karşılığı yapmaktadır. Doğuş Gurubu ile  Alman Tüv Süd Gurubu ortak şirketidir. Almancası “Technischer Überwachungs Verein.” Türkçesi ise ‘’Teknik Denetim Kurumu’’ anlamına gelmektedir.

Ayrıca, Londra merkezli özel sermayeli fon sahibi Bridgepoint de TÜVTÜRK’ün ortağıdır.  Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart 2019 sonu itibariyle 22 milyon 972 bin 552’dir. Bu ballı lokma Alman ve İngiliz şirketleri ile Doğuş Gurubu paylaşmaktadır. Matematiği kuvvetli olan hesabını yapsın!

Araç muayene ücretleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi’ne göre tespit edilmektedir. Muayene süresi geçirilen araç için muayene ücreti ile birlikte  gecikilen her ay ve kesiri için %5 oranında zamlı olarak tahsil edilmektedir. Örneğin; muayene süresi bir yıl gecikmişse yüzde 60, üç yıl geçmişse yüzde 180 oranında hesaplanacak zam, ücretin aslı ile birlikte ödenmektedir.

2019 YILI İÇİN GEÇERLİ ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ VE CEZASI

2019 yılı muayene ücretleri araç kategorilerine göre aşağıda belirtilmiştir. Bu ücretler her yıl 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesine göre yeniden değerlemeye tabi tutularak artırılmaktadır. 

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 377.60

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork 

ve yarı römork 279.66

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142.78

3 YILDA 297 LİRA 66 KURUŞ NASIL 783 LİRA 54 KURUŞ OLDU? 

Yukarıda da belirtildiği üzere yukarıdaki muayene ücretleri TÜVTÜRK tarafından muayene süresi geçen araçların muayene ücretleri her ay için %5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir. Cumhurbaşkanı, uygulanmakta olan muayene ücretlerini her beş yılda bir % 20’ye kadar artırmaya veya eksiltmeye yetkilidir. Yukarıdaki fiyatlara KDV dahildir.

ARACIN MI VAR DERDİN VAR!

Araç sahiplerinin derdi sadece bu değil. Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezaları da artırıldı. Aracınızın muayenesini yaptırmadan trafik memuruna yakalandığınızda başınıza geleceklere bakalım.

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34/a maddesine göre; 235 lira cezası var. İndirimli ödemesi ise 176 lira 25 kuruş. Ceza puanından da 10 puan gider. Verilen 7 günlük süreden sonra da muayene yapılmazsa aynı maddenin 34/b bendine göre ceza bu kez 488 lira olur. Araç da trafikten men edilir.

Egzoz muayenesini süresinde yaptırmanın ücreti 65 lira. Egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası ise 1250 lira. 

Bitmedi; taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine ayrıca 1.250 lira ceza var.

Trafik para cezalarını saymıyorum. Onları zaten günlük yaşamında kurulan radar tuzakları ile herkes yaşıyor. 

Ve tabii araç alırken ÖTV, KDV, ÖTV’nin KDV’si, MTV, Benzinden, mazottan alınan vergiler, araç bakımında alınan KDV’ler ki özetleyecek olursak her araç vergi hazinesidir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz