Ana Sayfa Güncel Haberler Her an trafik cezası yiyebilirsiniz

Her an trafik cezası yiyebilirsiniz

-

Son günlerde her yerde konuşulan konuların başında trafik cezaları geliyor. İşin ilginç yanı siz bu cezaları alırken farkında bile olmuyorsunuz, olmayacaksınız da.

Geçen Eylül ayında çoğu trafik cezaları iki kattan fazla artırılmıştı. En çok dikkat çeken cezalar da kolayca uygulanabilecek olanlar. Örneğin, kırmızı ışıkta geçmek, kemer bağlamamak, seyir halinde cep telefonu ile konuşmak gibi.

Duyumlarımıza göre, şu an da ne kadar sivili resmisi varsa tüm polis memurları bu işle görevlendirilmişler. Polisler, sadece nokta kontrollerinde veya Mobese’den değil, izin günlerinde sokakta gezerken, evlerine dönerken bu cezaları kesiyorlar.

Dahası, tüm polislere onlarca sayfadan oluşan ceza kesme koçanları dağıtılmış ve yılsonuna kadar bu koçanların doldurulması istenmiş.

Uygulamaya göre, siz, kemer bağlamadan giderken, sokakta yürüyen bir sivil polis, sizi durdurmadan, uyarmadan doğrudan plakanızı alıyor, ceza kesilmek üzere ilgili birimlere gönderiliyor. Sonrası cezaya itiraz et, uğraş dur ama sonuç nafile.

Bunlar a ek olarak şu anda TBMM’de görüşülmekte olan egzoz gazı muayenesi eksikliğinde verilen ceza bin 250 liraya çıkarılacak. Her şeyi yaptınız, kurallara uydunuz ama bu muayene yenilenmemişse veya eksik ise cezanız hazır. İtiraz eme şansınız bile yok.

Yakında araçlardaki yangın söndürme tüpünün, acil tıbbi ilaçların zamanı geçmiş diye ceza kesmeye başlanırsa şaşırmayın.

SİGARA BASKINLARI YILDIRIYOR

Trafik cezalarının yanı sıra sigara yasağı kontrollerinde Ankara’da bıkkınlık yaratmış durumda. Alkol satan eğlence yerleri işletmecileri, müşteri kaybını önlemek için yasak da olsa sigara içilmesine göz yumuyorlar. Hatta bazıları işlerini sürdürebilmek için cezaya bile razı oluyorlar.

Ama son günlerde yine duyduklarımız şaşırtıcı boyutta. Konuştuğumuz bir işletmeci, günde değişik saatlerde, gece gündüz iki üç defa sigara kontrolünden geçtiklerini söylüyor.

İsminin açıklanması istemeyen bu işletmeci, “memurlar, sanki kendilerine kota koyulmuş, şu kadar tutara ulaşmak zorundalarmış gibi davranıyorlar. İlk yasak delmede ceza altı bin lira. Tekrarında iki katı, yani 12, üçüncüsünde 18 bin lira ceza ödüyorsunuz. Kontrole gelen ekiplerin söylediklerine göre, bir işletmeden yılsonuna kadar öyle veya böyle bu 36 bin lira toplanacakmış. Bu para alındıktan sonra ruhsat iptaline giden dördüncü kontrol yapılmayacakmış. Yeni yılda da sil baştan tekrar başlayacakmış. Bu durumdan rahatsız olan müşteri de mekana gelmek istemiyor. İşler düşünce garsonları işten çıkarıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Bir başka işletmeci de, “müşteri elinde sigara paketi ile oynuyordu, yakmamıştı. Baskın yedik, aldık cezayı. Bu darlıkta nereden bulacağız bu parayı” diye yakınıyor. Bu son dönemde nefes aldırmayan baskınlara resmi üniformalı bir polisin de eşlik ettiğini belirtelim.

AMAÇ BÜTÇEYE GELİR

İlk başta ne güzel, bizim sağlığımız ve güvenliğimiz düşünülüyor denilse de bu yoğun kontrollere bakınca esas amacın bütçeye ekstra gelir sağlama olduğu gün gibi aşikar.

Hatırlanacağı gibi, Yeni Ekonomik Program’da 16 milyar liralık bir ek gelir ortaya koyulmuştu ama kaynağı açıklanmamıştı. Bir bölümü yılbaşında devreye girecek zamlardan oluşacağını tahmin ediliyor ama bu gidişle ceza gelirleri de iyi gelir oluşturacağa benziyor çünkü bu tür cezaları tahsil etmek çok kolay.

Cezaların ödenmemesi halinde arabanızı parka çekiyor, ehliyetinize el koyuluyor, işletmelerin de kapısına kilit vuruluyor. GBT sistemine de girildiği için cezanız anında her yerde görülüyor. Siz de bunlardan kurtarmak için en kısa sürede cezanızı koşa koşa ödüyorsunuz. Öyle vergi gibi zamana yayma şansınız yok.

Tamam, güzel, iyi hoş, trafik de, sigara da önemli, kontroller daha fazla yapılsın kurallara uyan uymayan belli olsun ama her işte olduğu gibi abartıya kaçmayı seviyoruz, yaşın yanında kur da yanıyor.

Bu kadar memuru, görevliyi gece gündüz bu işlere göndereceğinize, vergi tahsilatları için kullanın. Bakın o zaman nasıl para akıyor devlet kasasına!

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.