Ana Sayfa Güncel Haberler Hedefi Büyükelçimiz İsmail Aramaz’dı

Hedefi Büyükelçimiz İsmail Aramaz’dı

-

Taliban, “ Pardon Amerikalı Sandık”
Türk güvenlik yetkilisi, “ inanmadık”
Afganistan’ da çok önemli bir güvenlik yetkilisi ile yaptığımız görüşmede bomba yüklü araçla saldırıya uğrayan zırhlı araçların Büyükelçi İsmail Aramaz’ı ISAF Karargâhına götürmek üzere Büyükelçiliğimizin arka kapısından girmek üzere iken saldırıya uğradığını ve hedefin Büyükelçi olduğunu vurguladı
Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen intihar saldırısında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup 1 Astsubay’ın şehit oldu, 1 Astsubay’da yaralandı
Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı’ndan, NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’a tahsisli Koruma Timi’nin aracına, bugün saat 05.45 sıralarında başkent Kabil’de bomba yüklü bir araçla saldırıda bulunulduğunu açıkladı.
Saldırı sonrası Kabil’de görev yapan üst düzey güvenlik görevlisi ile yaptığımız görüşmede hedefin Türk Büyükelçisi İsmail Aramaz olduğunu öğrendik.
Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “ Aylardır çok ciddi ve önemli tehditler alınıyordu. Taliban güya Müslüman ülke olduğu için Türk askerini ve diplomatını hedef almıyordu. Bu saldırıda da “pardon Amerikalı sandık “ diyorlar.
Bu sözleri tam bir yalan çünkü bu zırhlı Mercedes’leri Amerikalılar kullanmıyorlar bir, İkincisi Araçlarda Türk bayrağı vardı ve Türk Büyükelçiliğinin arka kapısından girmek üzere çok yakın noktada saldırı oldu.
Bunların hedefi büyük ihtimalle sürekli tehdit alan Türk Büyükelçisi idi.
İntihar saldırısı yapanın saldırgan 2 araçtan öndekini değil, arkadakini seçiyor çünkü genelde makam aracı arkadaki oluyor.
Büyükelçi araçta olsaydı çok büyük ihtimal arkadaki araçta oturacaktı.
Yaralı Astsubayımız diğeri araçta bulunan astsubaylar tarafından, Bagram’daki NATO üssü hastanesine götürdü.
Taliban oradaki Büyükelçiliğin Türk olduğu bilmez mi? Mutlaka biliyordur. Bu yüzden “ pardon Amerikalı sandık “ açıklaması kesinlikle yalandır.
İLK AÇIKLAMA AFGANİSTAN’DAN
Olaya ilişkin ilk açıklama Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Eyüp Salanyi’den geldi. Salanyi’ intihar saldırısının Türk vatandaşlarının kullandığı aracı hedef aldığını söyledi.
TSK’DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı Kabil’deki saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’a tahsis edilen koruma timi aracına Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

Orhan Uğuroğlu
Orhan Uğuroğluhttps://sonsoz.com.tr
1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981'de Haldun Simavi'nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990'dan 2005'e kadar Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da, 2014 Ekim'den beri Sonsöz'de...

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.