Hedef: Başkan’lık kuracak çoğunluk

0
139
- Reklam -

7 HAZİRAN MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ AMA AK PARTİNİN NİYETİ FARKLI
AK PARTİ, HDP’ NİN % 10 BARAJI AŞMAMASI DURUMUNDA MECLİS’TE GRUP KURMASI İÇİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU LİSTELERİNE 20 EMANET İSİM KOYACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve tabii AK Partinin en önemli hedefi 7 Haziran seçimlerinde Anayasa’ yı tek başına değiştirecek milletvekili sayısına ulaşmak.
Başkent kulislerinde seslendirilen en önemli senaryoya göre Ak Parti, HDP’nin % 10 Barajı Aşmaması Durumunda Meclis’te Grup Kurması İçin Doğu Ve Güneydoğu Listelerine 20 Emanet İsim Koyacak.
Örnek olarak vermek gerekirse Muş ilinde 4 milletvekili kontenjanı var. Son seçimlerde 2 AK Parti 2 de bağımsız Milletvekili seçiliyor.
Eğer HDP Türkiye genelinde % 10 barajı aşamazsa 4 milletvekilinin tamamını AK Parti çıkaracak.
Bu durumda AK Parti’ nin HDP’ nin güçlü olduğu doğu ve güneydığu illerinden alacağı ek oylarla Anayasa değişikliğini yapacak milletvekili sayısına Meclis’ te ulaşacak.
Şimdi gelelim HDP’ nin durumuna ki işte AK Parti ile yapılacağı iddia edilen anlaşmaya göre örnek verdiğimiz Muş’ ta AK Parti 3. ve 4. Sıraya HDP ile anlaşacağı isimleri koyacak.
Seçim sonrası Anayasa değişikliğini yapacak çoğunluğu sağlayan AK Parti Anayasa değişikliği öncesi veya sonrası HDP’ nin grup kurması için 20 milletvekilini istifa ettirecek.
Sonuçta AK Parti tek başına ya da HDP desteği ile Anayasa’ yi değiştirerek ve Başkanlık sistemini kuracak.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz