HDP’li vekillere dokunulmalı!

193

HDP Meclis grubunun tamamının değil ama teröre açıkça destek veren milletvekillerinin dokunulmazlığı şu nedenlerle kaldırılmalıdır:

1)Demokratik rejim hukukun üstünlüğüne dayanır. Teröre destek; hukuka, Anayasa’ya, yürürlükteki kanunlara açıkça meydan okumaktır. Meşru bir devletin bunlara seyirci kalması beklenemez.
2)Terörle mücadelede 1984 yılından bu yana binlerce şehit verdik, yine binlerce asker ve polisimiz yaralandı. Şehitlerimizin ruhlarının rahat etmesi, onların yakınlarının teselli bulması, yaralı güvenlik güçlerimizin ise boşu boşuna yaralandıklarını düşünmemeleri için teröre destek veren kim olursa olsun cezalandırılması gerekir.
3)“1994’de teröre destek verdikleri için kimi vekillerin dokunulmazlığı kaldırıldı ve yargılama sonunda cezaevine gönderildi. Bunun faydası olmadı” gerekçesi haklı görülemez. Böyle bir gerekçe, “Her seferinde katilleri cezalandırıyoruz ama yine cinayetler işleniyor. Öyleyse katillere ceza verilmemelidir” demek kadar akıl dışıdır.
4)“Bazı vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırırsak Batı dünyası karşısında zor durumda kalırız, az gelişmiş, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir Ortadoğu ülkesi imajı yaratırız” kaygısı yersizdir. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’da bazı milletvekilleri terör örgütlerine destek verseler hiç şüphe yok ki onlar bizim kadar bile beklemez.
5)Ülkenin birliğine, bütünlüğüne karşı suç işledikleri ayan beyan ortada olan milletvekillerine demokrasi adına dokunmamak onları daha da cesaretlendirir ve bundan sonra da Anayasa’yı ve kanunları çiğnemelerinin ve daha da pervasız davranmalarının yolunu açar.
6)Teröre destek olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırarak haklarında yargı sürecini başlatmamak onların halkın ödediği vergilerle maaşlarını almaya devam etmeleri anlamına gelir. Halkın ödediği vergilerin teröre destek olanlara ödenmesi ülkenin geleceği açısından olduğu kadar insani ve vicdani açıdan da savunulabilecek bir şey değildir.
7)Beş-altı HDP’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılması bu partinin görüşlerinin Parlamento’da yansıtılmasının önünde engel oluşturmaz. Partinin kalan milletvekilleri de davalarını kanunlar çerçevesinde net biçimde ortaya koyabilir, savunmasını yapabilir.