Hazırlıkta kalan üniversiteli öğrencilerin Türkçe okul tercihleri başladı

0
278

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan Yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri için başvurular başladı.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile yerleştirildikleri, öğretim dili en az yüzde 30 yabancı dil olan yükseköğretim programlarının zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarının birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri yapılacak.
BAŞVURU İŞLEMİ
Başvuru işlemi, 15-28 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formunu, ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden başvuru süresi içinde edinecekler, doldurdukları Aday Başvuru Formunu kendi Üniversitelerine onaylatacaklar. Adaylar başvuru süresi içinde, onaylanmış Aday Başvuru Formu ile birlikte bir Başvuru Merkezine giderek elektronik olarak başvuru işlemini yapacaklar. Tüm il veya ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Başvuru merkezleri, ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanacaktır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz