Hazırlayın asfalt paralarını

0
289

Nasıl oldu, kimin aklına geldi, “ayıp oluyor, nedir buralarda yaşayanların çilesi?” dedi de Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır yüzüne bakmadığı, günde binlerce aracın, insanın geçtiği caddelerin asfaltını, üstelik Çankaya’da, yenilemeye başladı? Çankayalılar, bu delik deşik yollara o kadar alışmışlar ki hani “bayram değil, seyran değil, nereden çıktı bu asfalt işleri” cinsinden şaşkın.

Büyükşehir, Küçük Esat, İran, Arjantin, Dikmen Caddeleri’nin bazı bölümlerinin asfaltlarını yeniledi. Perşembe gününden itibaren de, geçen yıl kaldırımlarını değiştirdiği ancak delik deliş bıraktığı, “benim” diyen usta şoförlerin bile kaçamadığı derin çukurların bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi’ne girdi. Açıklamalara göre, Kenedi Caddesi de programda, eski asfaltlar kaldırıp yenisi döşenecek. Size tavsiyem birkaç gün arabayla Tunalı’ya gitmeyin, toz toprak, kapanan yan sokaklar, oralarda dolaşmayın. Kızılay Çankaya bağlantılı başka yolları kullanın.
Buralarda yaşayanlar, yine delik deşik bırakılan Nevzat Tandoğan Caddesi’ne, devamında Güvenlik Caddesi’ne ve garip bir şekilde bir yıl içinde araçların akslarını, teker aksamlarını kıracak derinliklerin oluştuğu Şimşek Caddesi’ne girilmesini bekliyorlar. Bu arada hafta sonu Ulus Atatürk Heykeli Sıhhiye Köprüsü arası asfaltı da yenilenecek. En iyisi birkaç gün Ankara’yı terk etmek.
1989 yılından buyana CHP’li başkanlara oy verdikleri için kendilerini Büyükşehir tarafından “cezalandırılmış” sayan Çankayalılar, “hangi dağda kurt öldü de Büyükşehir buralara asfalt dökmeye karar verdi?” sorusuna cevap arıyor. Yakında seçim filân da yok. Neyse fazla soru sormayalım, kırk yılın başında gelmişler asfalt döküyorlar, çok kurcalarsak bırakıp giderler, bir yirmi yıl daha bekleriz asfaltı. Üstüne Melih Başkan kızar, twitterden bir şeyler yazar, lâf yetiştiremeyiz!
İyi, hoşta kardeşim bu işleri bir gecede yapsana? Yüzlerce araç, ekipman, insan gücün var. Başla gece yarısı, sabah çık git. Yirmi yıldır ilk defa asfalt döküyorsun bari en kısa sürede bitir işi. Sonra da “asfaltınız hayırlı olsun” pankartını as, yıllarca delik deşik duran yollar gibi o da yıllarca dursun.
Şimdi en çok merak edilen yeni asfaltla birlikte kanalizasyon gibi yer altı yapılarının kapaklarının asfaltla aynı hizada olup olmayacağı.
Ankara’da kapakların yolla aynı hizada olduğu yerler çok azdır, hatta bazı yerlerde kapaklar tümsek gibi durur. Bu tuzaklardan kurtulmak, özel yetenek ister. Bir de yağmur sularının göllenmesini önlemek için asfaltlara uygun eğim verilip verilmediğini ilk yağışta göreceğiz.
Her iki konuda özensizlik anlayışı olduğu için iyi iş beklemeyin ama siz, Büyükşehir Belediyesi’nden gelecek “asfalt parası” tebligatlarını bekleyin.
Bu nereden çıktı derseniz, doğrudur, yıllardır delik deşik yollardan gitmeye mahkûm edildiğinizden ve asfaltınız yenilenmediğinden bilginiz yoktur. Ama şimdi haberiniz oldu. Hazırlayın en az 150–200 lirayı.
Belediye asfalt maliyetlerini, asfalt döktüğü sokak ve caddelerdeki apartman/daire/iş yeri metre kare üzerinden bölüyor, bu parayı sizden alıyor. Unutmayın, cenaze nakli dışında her şeyden parayla. Bu da yetmez gibi emlâk vergilerini artıyorlar.
Bu arada başta Tunalı Caddesi bağlantılılar olmak üzere delik deşik asfaltlı sokaklar için Çankaya Belediyesi ne düşünüyor? Bilen var mı?

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz