HAYVANLARDA YERYÜZÜNÜN BİR SAKİNİ

0
153

Hayvanlar tıpkı insanlar gibi yeryüzünün sakinleridir. Onlarında yaşama ,korunma, barınma gibi temel hakları vardir. 

Kuran-ı Kerim’de “Yeryüzünde yürüyen ve sürünen ne kadar hayvan ve gökyüzünde kanat 

- Reklam -

ar kuş varsa hepsi sizin gibi bir topluluktur. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet hepsi toplanıp Rablerinin huzuruna getirileceklerdir.” (En-am Süresi 38.ayet) 

Hayvanlarla ilgili nice ayetler hadisler var kutsal kitabımızda .. Bunu da mı bilmezsiniz

Hayvanlar şimdi zulme susuyorlar onlarda kendilerine yapılan eziyeti kötülükleri dile gelip konuşacaklar. İşte o zaman Allah’ın hesabından korkunuz. 

Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep’te bir site görevlisinin küçük kız çocuğunu yine aynı sitenin sakini olan SAHİPLİ bir PİTBULL tarafından saldırıya uğramış, çok kötü bir şekilde yaralanıp ölümden dönmüştür. Milletçe çok büyük üzüntü duyduk. Devletimiz ve tüm sağlık birimleri her türlü imkanı küçük Asiye için seferber etmiş, tedavisini en iyi şekilde yapmaya devam etmektedir. 

Bizlerde küçük Asiye’nin biran önce sağlığına kavuşmasını, bu çok korkuç anları bir an önce unutmasını, hayata en iyi en mutlu şekilde tekrar adapte olmasının takibi ve sevinci içerisinde güzel haberlerini beklemekteyiz. 

Olay çok üzücü ve endişe verici olmakla beraber Asiye’ye saldıran köpek site sakini sahipli birinin , bakılması ve kontrolü oldukça zor, yapısı gereği tehlikeli bir hayvan. Hatta bu cins köpekler Saldırganlığa ve insan yaralamaya yatkınlıklarının diğer köpek ırklarına kıyasla daha fazla olmasından dolayı birçok ülkede bakımı, çiftleştirilmesi yasaklanmıştır. 

Hal böyle iken bu köpeğin sahibinin sorumsuzluğuna ve yaşanan bu çok üzücü olaydan sonra cezai bir işlem uygulanması gerekirken, sahipsiz bütün sokak köpeklerinin toplanmasına ve barınaklara götürülmesi kararının verilmesine neden olmuştur. Pitbull köpeğin sahibinin sorumsuzluğu yüzünden, alması gereken ceza sahipsiz bütün sokak hayvanlarına kesilmiştir. 

Verilen bu karara saygı duyarsın duymazsın yalnız bir gerçek var ki bazı projeleri hayata geçirmeden önce bir zemin oluşturmak görevlendirmek geliştirmek ve sonuçlandırmak gerekir. 

Deyim yerindeyse Karga tulumba çöp gibi hatta çöp arabalarına toplayıp bu canlıların nereye götürüldüğü hangi şartlarda bakılacağı muamma.. tüm hayvan severler aslında hayvan sever diye bir sınıflandırmayı kabul etmiyorum böyle bir sınıflandırma son derece yanlıştır. Merhamet sahibi her insan bu duruma vicdanen ses çıkartır , çıkartmalıdır. 

Bu hayvanların akıbetini belediyeler biraz olsun insanların vicdanını rahatlatmak için kamuoyu açıklaması yapmalı yerinde göstermelidirler. Her ne kadar verilen karara gönüller razı olmasa da, onların sağlıklı emniyetli sicak bir barınakta bakılmaları yüreklere biraz olsun su serpebilir. 

Ben bağlı olduğum belediyeyi arayıp sokak hayvanlarının toplanmasının doğaya aykırı olduğunu onlarında yaşam hakkı olduğunu üzüntüyle bildirmiş olsam da benim gibi nice arayan 

insanlar da olmuş fakat çok üzücü ki nice nice insanlar da sokak hayvanlarından çocuklarının, kadınlarının, yaşlılarının korktuğunu, güvende olamadıklarını bildirmiş verilen kararı desteklemişler. Herkesin fikrine saygımız var onlarda kendilerince haklı olabilirler. 

Zararsız bu hayvanları doğaya kazandırmanın tek yolu merhamet sevgi ..Bunu çocuklara aşılamak annenin babanın görevi. O çocuklarda bir gün anne baba olacak hayvan sevgisini kendi çocuklarına aşılayacaklar zincir böyle devam edecek. Hayvanlardan korkan sevmeyen eziyet eden bir nesil yavaş yavaş tükenip yok olacak. 

Psikologlar çocuk gelişimciler evcil hayvan beslemenin çocuğun gelişimine ne kadar katkısı olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar. Nice hayvanların felçli insanlara katkılarını görüyoruz. Ruhsal psikolojik hastalıklarda evde evcil hayvan beslemenin ruh sağlığı için faydalı olacağını düşünen bilim insanları var. 

Evde evcil bir hayvan besliyorsanız asla yalnız değilsiniz bir arkadaşa dosta ihtiyaç bile duymazsınız. Kendinizi yalnız hissetmezsiniz bu bile yeterli değil mi? 

Keşke herkes bunun bilincinde olsa.. 

Ne sahipsiz sokak hayvanı kalır Ne de sahipsiz kalmalarına müsade edilir..

- Reklam -