Haymanalı 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri okullarda yaşayacak

0
388
- Reklam -

Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Haymanalı 15 Temmuz şehitleri, Resul Kaptancı, Alper Kaymakçı ve Özcan Özsoy’un isimlerini doğup büyüdükleri mahallelerdeki okullara verdi.

Bu kapsamda Haymana Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde bir tören gerçekleştirildi. TRT spikeri Zeynep Köşker’in sunduğutörende zaman zaman duygusal anların yaşandı.

Törene Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdür Yardımcısı Fatih Kocur, Eğitim Bir-Sen 1 nolu şube Başkanı Yüksel Haşlak, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, İlçe Sağlık Müdürü Gökçen Atamil, Ak Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip Kapıcı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

- Reklam -

Kuran’ı Kerim tilaveti, Saygı Duruşu ve İstiklal marşı’nın ardından kürsüye gelen Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş şehitliğin en yüksek mertebe olduğunu ve herkese nasip olamayacağını ifade ederek “ Bizler de aziz şehitlerimiz için ne yapsak azdır. Bugün Haymanalı şehitlerimizin isimlerini doğdukları mahallelerdeki okullara verdik. İsimlerini sonsuza dek yaşatacağız.” dedi.

“Çanakkale’den 15 Temmuz’a Haymana Şehitleri” video gösterisinin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya “Biz gençlere nasıl tank kullanılacağını öğrettik gençlerimiz ise 15 Temmuz gecesi bize nasıl tankın önüne yatılır onu öğretti.” diye konuştu.

Haymanalı 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri okullarda yaşayacak

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ise “15 Temmuz gecesi Haymanalılar da sokaklarda, tankların karşısında ve millet iradesinin yanında yerini aldı. Haymana’da, Polatlı’da, Gölbaşı’nda, Etimesgut’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Meclis’te, Genelkurmay’ın önünde Haymanalılar olarak direndik.

3 şehidimiz, onlarca gazimiz var. Alper Kaymakçı, Resul Kaptancı ve Özcan Özsoy… Bu isimleri unutmayın. Bu kardeşlerimiz, ülkemiz, devletimiz ve bizler için bir an bile düşünmeden hayatlarını feda ettiler. Onlara ne kadar minnet duysak azdır.” dedi.

Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk “15 Temmuz, bu topluma birey olamamış, bu ülkeye vatandaş olamamış onun yerine karanlık ruhlu hasta birinin peşine takılıp ülkesine milletine ihanet eden bir avuç hainin gerçekleştirmeye çalıştığı bir darbe girişimidir. Ama unuttukları bir şey vardı ki o da bu milletin yiğit evlatları.

O gece Ömerler, Alperler, Resuller ve Özcanlar bu hainlere dur dedi. Bizlere düşün artık bu şehitlerimizin isimlerin yaşatıp gençlerimiz onların kahramanlıklarını anlatmaktır.” Diye konuştu.

Tören Mahmut Hilmi Doğan İlkokulu öğrencisi Burak Doğan ve okul Müdürü Zekai Şahin’in okuduğu şiirlerle devam etti. Ardından, isimleri okullara verilen 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine çiçek ve şehitlerin kara kalem portreleri takdim edildi. Törende Haymanalı 15 Temmuz gazileri de unutulmadı. Gazilere plaket takdimi yapıldı.

Plaket sunumunun ardından “Şehitlik, Haymana ve 15 Temmuz Şanlı Direniş” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, yarışmada dereceye giren resimlerin sergilendiği sergi açılışıyla sona erdi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz