Haydi sıra Kıbrıs’ta

59

İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinden Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıma kararı çıktı.

Filistin’in de tanınması zaten Birleşmiş Milletlerden beklenemezdi. Bence yerinde bir karar. Hiç vakit kaybetmeden hızla bu kararı hayata geçirmek gerekir. Filistin’in İsrail’den neyi eksik ki?
Filistin tanındığı takdirde her yere uçak kaldırabilirler, dünyanın her yerinden insanlar burayı ziyaret edebilirler. ABD’nin söylediği gibi çift taraflı devlet lafının hikaye olduğunu herkes anlamış durumda.
Benim başka bir önerim var. Bu arada Kıbrıs’ı da, aynı Araplara tanıtsalardı fena mı olurdu?
Dile kolay 44 yıl geçmiş anlaşacağız, diye diye.
Anlaşıldı ki artık boşuna beklemenin anlamı yok çünkü Rum kesiminin anlaşma niyeti yok. Zaten niye ulaşmak istesin ki ekmek elden su gölden yaşıyorlar.
Koca bir ada için AB’den yardım alıyorlar ve Türklerin adına aldıkları yardımı da kendileri yiyorlar. Türklerle niye paylaşsınlar ki?
Azerbaycan ve Bangladeş Kıbrıs’ı tanımak istediğinde olumsuz cevap verdik. Oysa iki ölçüden sonra üçüncüsü dördüncüsü peş peşe gelirdi arkasından. Hala daha geç olduğunu düşünmüyorum.
Üstelik Kudüs kararı çok iyi bir fırsattır.
Hazır Amerika’ya rest çekmişken madem öyle, Kıbrıs’ı da tanıyoruz” diye araya sıkıştırmak çok doğal ve haklı görünürdü.
Bence bu fırsat değerlendirmeli ve ada özgürlüğüne kavuşmalı artık. İki ya da üç ülke Kıbrıs Türk Cumhuriyetine uçak kaldırsın bakın görün ertesi günü arkası nasıl gelecek.
Üstelik saygınlığını ve inanılırlığını yitirmiş bir Amerika şuan bütün dünyayla savaşacak vaziyette değil.
Gerçi İsrail’in Amerika’yı tek başına bile desteklemesi onca ülkeye bedeldir belki ama yine de karşılarındaki kuvvet azımsanacak bir kuvvet değil. Amerika kendini kullandıra dursun öte yandan Müslümanlar ilk kez bu kadar yakınlaştı ve böyle bir karar almışken, anlaşabilmişken bunun devamını getirmeliler.
Radyo haberlerinde, gösterilerde ki antisemitizm propagandasını dikkat çekiyor Almanlar.
Hatta bir tanesi İsrail’de görev yapan bir basın mensubuydu, adını tam hatırlamıyorum ancak belli ki İsrail tarafından besleniyordu İsrail’e yakın taraflı yorumlar yaptı.
İşi, Filistinlileri haksız çıkarma yönüne götürmeye çalışıyorlar. Irkçı söylemlerle protesto yaptıkları için haklı durumdan çıkıp haksız duruma geçiyorlar, o yüzden söylenilenler çok dikkat etmek lazım.
Beni bundan sonrası şöyle ilgilendiriyor bir an önce Kıbrıs’ın tanınmasını istemek ve birleşmiş milletlere de bugüne kadar yaptığı çalışmalar için teşekkür edip yola yepyeni bir ülke olarak devam etmek.