HAYAT PAHALILIĞI YAŞAMI ZORLUYOR

0
569
- Reklam -

Hayat pahalılığı dar gelirlisinden, emeklisinden, esnafına ,ve çiftçisine kadar herkesi zorluyor. Hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşların bankalara olan toplam borcu yıl başından bu yana 198 milyar lira artarak 1 trilyon 284 milyar lira olurken, KOBİ’lerin bankalara olan borçları da 98,4 milyar lira artarak 1 trilyon 506 milyar liraya kadar yükseldi.


Yüksek enflasyon ortamında art arda yapılan fahiş zamlar nedeniyle borcu borçla kapatmaya çalışan vatandaş ve esnaf ekonomik olarak darboğaza girdi


Alım gücündeki erimeyle borçlanarak geçinmeye çalışan ve borç batağına saplanan milyonlarca vatandaşın alım gücü aydan aya değil, günden güne düşerken, temel ihtiyaç maddelerini dahi karşılayamaz bir duruma düştü. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı yüzünden kredi kartı ve bireysel kredilere yönelen vatandaşın borçları kontrol edilemez noktalara ulaştı. Bu durum da kredi kartı ve kredi borçlarının yasal takibe düşmesine, yasal takip sayısının da hızla artmasına yol açtı.

- Reklam -


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre; Mayıs 2022 döneminde, Nisan ayına göre yüzde 5.33’lük artışla, bir ay içinde 167 bin 403 tüketici bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü.


Ocak-Mayıs 2021 döneminde bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen tüketici sayısı 409.000 iken, bu yılın aynı döneminde bu sayı yüzde 82 oranında artarak, 748.437 oldu.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüksek enflasyon nedeniyle gelirleri harcamalarına yetmeyen vatandaşın borçlanarak ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, “Sadece bu yılın ilk 5 ayında 512 bin 534 kişi bireysel kredi borcunu, 402 bin 514 kişi de kredi kartı borcunu üç ay olan temerrüt süresinin sonunda da ödeyemediği için bankalar tarafından yasal takibe alınarak icraya verildi” dedi.


Vatandaşın son 2 ayda bankalara olan borcunun 125 bin lira daha arttığını, icra takibindeki borç miktarının ise 28,2 milyar liraya ulaştığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Gürer, bu yılın ilk 5 ayında kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısının ise yüzde 112 arttığına dikkat çekti. Yasal takipteki borçlu sayısına bu yıl 1 milyon 698 bin kişi daha eklendiğini anlatan Gürer, 5 yıldır bankalara olan borçlarını ödeyemediği için takipte olan yurttaşların sayısının ise 4 milyon 148 bine yükseldiğine dikkat çekti.


Tüketici Birliği Federasyonu’na göre de; bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen tüketici sayısı, buzdağının görünen kısmı. Vatandaşlar milyonlarca kredi kartı için asgari tutarı ödeyerek, yasal takibe düşmeme mücadelesi veriyor. İcra ve iflas dairelerindeki dosya sayısının da 23 milyona çıkmış olması, ülkemizde ekonomik krizin hangi boyutlara ulaştığının bir göstergesi olarak değerlendirebiliriz.


Görünen o ki , halkımız ,esnafıyla,çiftçisiyle, işçisiyle emeklisiyle, memuruyla yani tüm kesimleriyle borç batağına saplanmış durumda. Bu borçlar ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin neredeyse bir özeti gibi. Umarım bu süreci ülke olarak kısa zamanda atlatırız.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz