Hayat pahalılığı çekilmez oldu

0
56

Dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik kriz özellikle son bir yılda daha da derinleşti.
Toplumun büyük bir kesimi geçim sıkıntısı yaşarken, birçok işyeri kapandı işyerleri gelir elde edemedi, binlerce kişi işsiz kaldı. Dar ve sabit gelirli vatandaşlar bir taraftan salgınla mücadele edip hayatta kalmaya çalışırken A’dan Z’ye her şeye zam gelmeye başladı. Her ay yapılan yüzde 1’lik artışla doğalgaz zamları neredeyse otomatiğe bağlandı.


Gıda fiyatlarında son aylarda yaşanan hızlı fiyat artışı hayat pahalılığını dayanılmaz bir noktaya getirdi. Şubatta gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında artarken, son bir yılda ise yüzde 30 oranında artış yaşandı.
.Dar ve sabit gelirli kesimlerin harcamasında ağırlıklı yer kaplayan gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olması “yaşanan enflasyonu” daha da katlanamaz bir hale getirdi.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Şubat 2021 ayı sonuçları açıklandı. 
Bu sonuçlara göre ,Şubat’ta, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre değişmezken, et-balık harcamaları yükselişini sürdürdü ve yüzde 2,7 oranında arttı. 

- Reklam -

Süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında, özellikle süt, yoğurt ve tereyağı fiyatlarında yüzde 7,5 oranında artış kaydedilen şubat ayında, önceki aylarda oldukça yüksek oranlı fiyat artışları yaşanan sıvı yağ fiyatlarında ise yüzde 2,2 oranında   bir azalma yaşandı. Meyve fiyatlarının yüzde 4,3 oranında arttığı şubat ayında sebze fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında yükseliş yaşandı.

Ülkemizde 13 milyonun üzerinde emekli bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 8 milyon emekli asgari ücretin altında maaşla geçinmeye çalışıyor. Vatandaşlara göre çarşı pazarın enflasyonu resmi enflasyondan çok daha fazla. Yılbaşında asgari ücrete yapılan yüzde 21.54’lük artış, memur ve memur emeklisine yapılan yüzde 7.6’lık artış , SSK ve Bağ-Kur emeklisine yapılan yüzde 8.36’lık artış elektrik, doğalgaz ve gıda fiyatlarına yapılan zamlar karşısında çoktan eriyip gitti.

Çarşı pazardaki gerçek enflasyonun yüzde 35-40’lara ulaşması nedeniyle emekliler neredeyse çarşıyı pazarı unutmuş, açlığa ve yoksulluğa terk edilmiş durumda TÜRK-İŞ’in, çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacıyla her ay düzenli bir şekilde yaptığı  “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasına göre.2021 Şubat ayında;
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL, 
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.856,31 TL,
Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.296,62 TL oldu.  
Sürekli yükselen, sabit ve dar gelirlileri vuran enflasyon karşısında bu maaşlarla geçinmek artık hayal oldu. Salgın döneminde hemen hemen toplumun tüm kesimleri perişan oldu. Ülkemizde yoksulluk neredeyse yaşam biçimi olmaya başladı.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz