Türkiye’de insanlar Milli Piyango’yla ilgili hayal kurarken fazla uçmazlar: Bir ev, bir araba, bir yazlık, çocukların eğitimi için kıyıya köşeye konulacak bir miktar para… Akrabalara, eşe-dosta, yoksullara biraz yardım…

İkramiyenin kalan kısmının da ya yine gayrimenkule yatırılması hedeflenir ya da bankada hesap açılması düşünülür.
Hayalini biraz daha zorlayanlar ise dünya seyahatine çıkmayı, Londra’da ya da Paris’te ev almayı filan ister.
Hayaller küçük olunca ikramiyenin büyük olmasının manası yok ki!
Bu nedenle Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde geçen yıl büyük ikramiyeyi 60 milyon lira olarak açıklaması ne kadar yanlış olmuşsa bu yıl 61 milyon lira olarak açıklaması da aynı şekilde yanlış oldu.
++
Büyük ikramiye çıkınca yüzlerce kişiye istihdam yaratacak sanayi tesisleri kuracağını, çiftlik alıp modern tarıma girişeceğini, sinema sektörüne girip film çevireceğini, kimsesiz evcil hayvanlar için bakım merkezleri açacağını, dev bir gemiye sahip olup diyar diyar dolaşacağını söyleyene daha rastlamadım ben.
++
Son günlerde kiminle konuşsam söz önünde sonunda Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişinde vereceği büyük ikramiyeye geliyor.
Üzerinde adeta birleşilen görüş şu:
“Tam bilete çıkması halinde büyük ikramiyenin bir kişiye verilecek olması son derece yanlış. Doğru olan 61talihliye birer milyon ya da 122 talihliye 500’er bin lira dağıtılmasıdır.”
++
Büyük ikramiyenin abartılı belirlenmesi, ikramiye kazanamayanların yeni yıla hayal kırıklığı ve umutsuzluk içinde girmesi sonucunu doğuracak ister istemez.
Piyango İdaremiz mademki milli, ikramiye miktarını belirleyen karar süreçlerinde bu gerçeği de göz önünde tutması gerekmez mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz