Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Havacılıkta yeni trendler bağlantılı fabrikalar

Havacılıkta yeni trendler bağlantılı fabrikalar

-

Her ne kadar havacılıkta üretim oranı otomotiv kadar yüksek olmasa da daha önce benzeri görülmemiş bir artışa tanık oluyoruz.

Bu, üretici ve tedarikçileri, bütün bir tedarik zincirini entegre ederek üretim ağlarını daha iyi yönetmek için süreçleri yeniden düşünmeye zorluyor. Bağlantılı fabrikalar ve genişletilmiş işbirliği yeni trendler. Bu sektörde bilinen isimlerden Dassault Systèmes, 3DEXPERIENCE platformu ile bu trendin ön saflarında yer alıyor.

Bu trendlerle ilgili konuşan Dassault Systèmes Havacılık ve Savunma Endüstrisi Başkan Yardımcısı David Ziegler, bir paradigma geçişi, bir endüstri rönesansına tanıklık ettiğimizi ifade etti. “Konu artık sadece mühendisliğin dijitalleştirilmesi veya üretimin otomatikleştirilmesi değil” diyen Ziegler, br programın tasarım aşamasından imalat ve bakım aşamasına kadar tasarlanma şeklini ve fabrikalardan gelen hızlı veri geri bildirimi sayesinde döngüleri kısaltarak üretim sistemini değiştirmekle ilgili olduğunu belirtti.

Ziegler, şöyle konuştu: “Öncelikle üreticiler ve büyük tedarikçiler, planlama ve maliyetleri dikkate alırken üretim hacmini hızla artırabilmelidir. Ve tüm bunları aynı üretim aracını kullanarak yapmalıdır. Ardından ekipman, motorlar, koltuklar ve kabin iç mekanı ile ilgili uyumluluk sorunları gelir. Endüstrinin tamamı büyük bir baskı altındadır. Savunma sektöründe en büyük zorluk, maliyetleri sıkı askeri bütçeler bağlamında yönetmektir. Uzay alanında, uydular ve son derece ekonomik küçük fırlatma rampalarının geliştirilmesi ve yenilikçilik yarışıyla birlikte sektör, büyük bir maliyet baskısı altına girmiştir. Yarı-geleneksel üretimden daha maliyetli bir sisteme geçmektedir.”

Bu noktada, 3DEXPERIENCE platformu ve DELMIA uygulamaları sayesinde, operasyonları daha iyi planlamak, üretim verileri almak ve üretimi sürekli olarak ayarlamak için üretim sisteminin bir dijital ikizini önceden tasarıma dahil etmek mümkün.

Bu sadece üretici veya tedarikçi seviyesinde değil, bütün bir tedarik zinciri dahil edilerek yapılmalı. Böylece tasarım departmanında işbirliğinden bağlantılı fabrikalar çapında işbirliğine geçiyoruz. Üreticiler uyumsuzluk, gecikme ve maliyet sorunlarına bu şekilde daha iyi yanıt verebilecekler. Sıralı çalışmak yerine, geleneksel “program yönetimi” yönteminde olduğu gibi bağlantılı bir ağ üzerinde çalışacaklar. Üreticiler ve katman 1 tedarikçiler, olayın ardından acil müdahale etmek yerine tedarik zincirlerinde ne olduğunu gerçek zamanlı olarak bilecekler.

Bunun için bir örnek veren Ziegler, şunları söyledi: “Bu yöntemleri, yeni fabrikaları Toulouse yakınlarındaki Montredon’da inşa edildiğinde Latécoère’de uyguladık. Latécoère, geri bildirimler ve üretim verilerinin işlenmesi yoluyla fabrikayı tamamen optimum hale getirilmiş bir şekilde yönetmek için bir dijital ikiz kullanır. Üretim maliyetlerini yüzde 40 azaltmayı beklemektedirler. Ayrıca 2017’nin son günlerinde Boeing ile grubun tüm faaliyetleri (ticari, uzay ve askeri) için bütün bir 3DEXPERIENCE platformunu uygulamak üzere büyük bir sözleşme imzaladığımızı da belirtebiliriz. Bunun yanı sıra 3DEXPERIENCE platformunu grup genelinde uygulamak üzere 2018’in başlarında Dassault Aviation ile bir sözleşme yaptık.”


SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

İtalya’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında meydana gelen orman yangınına sebep olmakla suçlanan 22 yaşındaki iki öğrenciye 13,5 milyon Euro para cezası verildi.

Mangalcı gençlere rekor ceza

İtalya’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında meydana gelen orman yangınına sebep olmakla suçlanan 22 yaşındaki iki öğrenciye 13,5 milyon Euro para cezası verildi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.
PTT Spor Kadın Voleybol takımı

Filenin Güvercinleri ilk yılında şampiyon

2018 – 2019 Voleybol Sezonu 1. Lig Bayanlar finalinde Sarıyer Belediyesi ile oynadığı final maçını kazanan PTT Spor Kadın Voleybol takımı, adını Sultanlar Ligine yazdırdı.