Hastane kantinlerindeki fiyatlar 5 yıldızlı otelle yarışıyor

0
148

TÜKDES Genel Başkanı Bakal: Hastanenin hizmet verdiği yerleşim mahallindeki rayiç birim fiyatlar emsal alınarak kantinlerdeki ürünlerin daha uygun fiyatlarda satılmasını talep ediyoruz. Hastane kantinlerindeki fiyatlar 5 yıldızlı otellerdekiyle yarışmasın.

ESKİŞEHİR  – SELÇUK KIZILDAĞ – Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, “Hastanenin hizmet verdiği yerleşim mahallindeki rayiç birim fiyatlar emsal alınarak kantinlerdeki ürünlerin daha uygun fiyatlarda satılmasını talep ediyoruz. Hastane kantinlerindeki fiyatlar 5 yıldızlı otellerdekiyle yarışmasın” dedi.
Bakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerde sağlık hizmeti alan tüketicilerin, ihtiyaçlarını kantinlerden sağlamak durumunda kaldığını hatırlatarak, bu kantinlerdeki pahalılığa dikkati çekti.
Hastanelerin kamu hizmeti sunan kuruluşlar olduğunu vurgulayan Bakal, şöyle konuştu:
“Hastane mekanlarında zaman kısıtlılığı ve mekan genişliği gibi nedenlerden dolayı kantinlerin kullanımı adeta tüketici mecburiyetine dönüşmektedir. Hastane kantinlerinde, hastane içerisinde satılması veya kullanılması yasaklanmış ürünlerin satılmaması gerekiyor. Büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerde satışa sunulan mal ve hizmet bedellerinin, emsali mal ve hizmet bedellerinden daha yüksek fiyatla tespit edilmemesi ve satılmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve ‘İşletme Hakkı Sözleşmeleri’ne bu yönde hükümler konulması lazım. Hastane bahçesi ve bina içinde Milli Emlak tarafından büfe, kantin ve çay ocağı amacıyla kiralanan mekanlar dışında poliklinik servisler veya koridorlarda seyyar araba veya kişiler aracılığı ile satış yapılmasının engellenmesi zorunludur.”
Ürünlerin daha uygun fiyatlarda satılmasını
talep ediyoruz
Bakal, hastane baştabiplerince büfe, kantin ve çay ocağında satılan ürünlerin kalite ve satış fiyatlarının bizzat denetlenmesini gerektiğini belirtti.
Tüketicilerin, hastane kantinlerindeki ürünlerin satış fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olduğunu dile getiren Bakal, “Hastanenin hizmet verdiği yerleşim mahallindeki rayiç birim fiyatlar emsal alınarak kantinlerdeki ürünlerin daha uygun fiyatlarda satılmasını talep ediyoruz. Hastane kantinlerindeki fiyatlar 5 yıldızlı otellerdekiyle yarışmasın. Etiketler, vatandaşların görebileceği gibi düzenlesin. Gerekli düzenlemelerin yapılarak vatandaşlarımızın mağdur edilmemesini istiyoruz” dedi. (AA)

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz