Hastalar Daha Fazla Para Ödeyecek

0
79
- Reklam -

8 Şubat 2022 tarihli resmi gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile yeni fiyat tarifesine geçildi.

Buna göre sağlık kurumlarının uygulayacağı fiyatlar  % 35 ile % 75 arasında artırıldı.

Daha önce de medikal sektörünün kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarını tahsil edemediğini bu yüzden medikal firmaların hastanelere cihaz ve malzeme tedarikini durdurduklarını gündeme getirmiştim.

- Reklam -

Yayımlanan sağlık uygulama tebliğinin sektörde nasıl karşılandığını görmek amacıyla Manisa’da medikal malzeme satan işyerlerini, işitme cihazı satan işyerlerini, gözlükçüleri, protez imalatı ve satış işyerlerini gezdik.

Söz konusu ürünlerdeki ithal oranının yüksek olması, yükselen döviz kurları, artan emtia fiyatları,  artan maliyetler, navlun krizi gibi nedenlerle ürün fiyatlarında % 60 ile % 200 arasında değişiklikler meydana gelmiş.

Ancak kurumların ödemesindeki artışlar ne yazık ki çok kısıtlı kalmış.

Dolayısı ile yurttaşların yaptıkları ilave ödeme miktarı gün geçtikçe artacak

En çok kullanılan hasta alt bezlerinde son 1 yıl içerisinde fiyat yüzde 60 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda artmış

Ancak devletin ödemesi %36 artmış.

Geçen sene 4 paket bez için yaklaşık 200 lira fark ödeyen yurttaşlarımız, bu sene devletin katkısının artmasına rağmen 400 lira fark ödemek durumunda.

Benzer durum işitme cihazları için de geçerli

En normal işitme cihazının fiyatı bir yıl içerisinde 2 bin 600 liradan 4500 liraya çıkmış durumda

Devletin ödediği tutar ise 1.100 liradan 1.500 liraya çıkmış durumda

Geçen sene bir işitme cihazı için 1500 lira fazladan ödeme yapan vatandaşlarımız bu sene 3000 lira fazla ödeme yapmak zorunda.

Öyle ki geçen sene bir kulağa için cihaz alan bir teyzemiz bu sene diğer kulağı için cihaz alamıyor. İşitme cihazı satan işletmelerde satışların yarı yarıya düşmesi söz konusu

Yani insanlarımız ihtiyaçları olduğu halde maddi yetersizliklerden dolayı bu işitme cihazlarını alamıyorlar.

Benzer durum protez üretimi ve satışı yapan iş yerlerine de geçerli.

Protez kullanmak zorunda kalan yurttaşlarımız protezlerini yenileyemiyorlar.

Ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıyayız.

SUT’taki artışın  uzun zamandan beri sıkıntı içinde olan sektöre ve vatandaşlarımıza olması gerektiği gibi yansımadığını üzülerek gördük.

Kamu hastanelerinden alacaklarını yıllardır alamayan, zor günler yaşayan, bizzat Nurettin nebati tarafından alacaklarından feragat etmek zorunda bırakılan kalan medikal ve tıbbi cihaz sektörü can çekişmeye devam ediyor

Yurttaşlarımız kurumların verdiğinden daha fazla miktarda ödeme yapmak zorunda kalıyorlar.

Bilindiği gibi medikal ve tıbbi cihaz sektörü üreticileri ve ithalatçıları bir süre önce hastanelere ürün vermeyi durdurmuştu.

Bu nedenle yaklaşık 3 aydan beri özellikle ortopedi servislerinde ameliyatlar yapılamıyordu.

Sağlık uygulaması tebliğindeki fiyatlardaki değişiklik nedeniyle yakın zamanda ameliyatların başlamasını umuyoruz.

Ancak gördüğümüz manzara bizlere sağlıkta devrim yaptığını söyleyen AKP iktidarının sağlık politikalarının iflas ettiğini göstermektedir.

- Reklam -