Hamzaçebi: AK Parti artık Türkiye’nin Baas’ıdır

0
158

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Bank Asya’ya TMSF tarafından el konulmasına değinerek şöyle dedi: “Bank Asya 17-25 Aralık operasyonlarından bu yana sistemli bir saldırının hedefi olmuştur. Bu saldırıyı zamanın Başbakanı Erdoğan başlatmıştır. Banka sistemik bir şekilde saldırı altındadır. Bankayla ilgili yalan haberler çıkarılmıştır.
Bankayla ilgili finansal kesiminde çalışan bir kurum ile ilgi yalan ifade etmek, o bankanın itibarını sarsacak şekilde açıklamalarda bulunmak suçtur. Zamanın Başbakanı bu suçu işlemiştir. Aynı suç kendisi tarafından işlenmeye devam edilmektedir.
Bugüne kadar bankalar battıkları için TMSF’ye devredilirdi, şimdi ilk kez bir banka batırılmak üzere TMSF’ye devrediliyor. 17-25 Aralık operasyonlarından bu yana sistemli bir şekilde saldırının hedefi olan Bank Asya bu saldırılarla dışarıdan batırılamadığı için herhalde ‘içine girelim bari öyle batıralım’ denilmek istenmiştir.”
BDDK’nın suç işlediğini iddia eden Hamzaçebi, “BDDK Başkanı ve üyeleri bu kararla suç işlemişlerdir. Açık bir şekilde yetki gaspında bulunmuşlardır.  Kanun kendilerine bu yetkiyi vermemiştir. Kanunun vermediği bir yetkiyi siyasi baskıyla bir kararla kendilerine yetki vermek suretiyle Bank Asya’nın imtiyazlı paylarının kullanımına el koyacak sürecin yolunu açmışlardır. Onlar siyasi baskıyla hareket ettiler. Onların birisine bir milletvekili sözü verildiği gibi bir ifade dolaşıyor, dokunulmazlık zırhı da onları bu sorumluluktan kurtaramayacaktır” diye konuştu. “Bilgi zamanında gelmedi diye bir bankanın yönetimine el konulamaz” diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:
“BDDK’nın Başkanı ve üyeleri suç işlemişlerdir. Tamamen siyasi bir karardır.
Bu siyasi otoritenin istediği zaman istediği işadamını kanunsuz bir şekilde cezalandıracağının ilk ve en önemli işaretidir.”
Faiz tartışmalarına işaret eden Hamzaçebi, “Sayın Erdoğan başbakanlığı döneminden beri bir şeyi tutturmuş durumda. İnat etmiş durumda. Sayın Erdoğan inatla ekonomi yönetilmez. Bence şöyle bir şey yapılabilir, Sayın Erdoğan’ı bu görüşü nedeniyle Nobel ekonomi ödülüne aday göstersinler, ödül alabilir belki. İnat etmiş vaziyette” diye konuştu.
Hamzaçebi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Merkez Bankası Başkanı arada kalmış durumda. Piyasanın, ekonominin gereklikleriyle Tayyip Erdoğan’ın talimatları arasında kaldı, arayı bulmaya çalışıyor ve bocalıyor. Erdoğan ne zaman konuşursa dolar yükseliyor, faiz de inmiyor, Erdoğan konuşmazsa  faizler dengeye geliyor, dolar da düşüyor.” Başbakan Ahmet Davutoğlu’na öneride bulunan Hamzaçebi, “Davutoğlu şunu yapsın, Tayyip Erdoğan çok istiyor, otursunlar bir kanun çıkarsınlar, Merkez Bankasının bağımsızlığını ortadan kaldırsınlar, kendi istediklerine göre hareket edecek bir kişiyi oraya getirsinler, desinler ki ‘faiz Başbakan’ın talimatıyla belirlenir, Başbakan bu talimatı vermeden önce cumhurbaşkanının görüşünü alır” dedi.
İç Güvenlik Paketi’ne dikkat çeken Hamzaçebi, “İç Güvenlik Paketi’yle hükümet iktidar partisi rejimi kurmak istiyor. Bir dönem Arap hükümetlerinde olan Baas rejimleri gibi. Bu paket eğer yasalaşırsa Türkiye’de artık Baas rejimi kurulmuş olacaktır. Valilere verilen yetkiler olağanüstüdür. Valilere aslında sıkıyönetim ilan etme yetkisi veriliyor. Bu tam bir Baas rejimidir. AKP artık Türkiye’nin Baas’ıdır” diye konuştu.
Bank Asya konusundaki soruya Hamzaçebi, “Oraya atanan TMSF yöneticileri hukuksuz atanmıştır. Bu kararın yasal dayanağı yoktur. BDDK  suç işlemiştir” dedi. Hamzaçebi, “Şu anda Bank  Asya’ya kim para yatırıyor, bu biliniyor ve ifşa ediliyorsa, bunun nasıl ifşa edildiği gayet açıktır. Bunu yapanlar suç işliyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz