HAMAMÖNÜ EL ÜRÜNLERİ PAZARI SEZONU AÇTI

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki:“Altındağlı kadınlar azimleri ile tüm kadınlara örnek oluyor”

79

Hamamönü el ürünleri pazarı’nda el emeği özel tasarımlar satışa sunuldu

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki:“Altındağlı kadınlar azimleri ile tüm kadınlara örnek oluyor”

2010 yılından beri Hamamönü’nde faaliyet gösteren “El Ürünleri Pazarı” 2018 yaz sezonunu açtı. Altındağ Belediyesi tarafından Hamamönü’nde yapılan ve hiçbir ücret alınmadan kadınlara tahsis edilen El Ürünleri Pazarı, sezona “merhaba” dedi.

Altındağ kadın eğitim kültür merkezlerine üye kadınların, el emeği ürünlerini satışa sundukları “El Ürünleri Pazarı” Hamamönü’nde ziyaretçilerini bekliyor. Pazarda ahşap boyama, nakış dikiş, iğne oyası, takı tasarımı, örgü, keçeden yapılmış birçok özel tasarım ve sanatsal ürünler yer alıyor. “El Ürünleri Pazarı” her gün 09.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

ALTINDAĞ BELEDİYESİ
ALTINDAĞ BELEDİYESİ

Belediye Başkan Veysel Tiryaki, Altındağlı kadınların üretkenlikleri ile gurur duyduklarını dile getirerek, “Altındağlı kadınlar üretiyor, ürettiklerini de Belediyemizin pazarlarında satışa sunuyor. Binlerce kadının ev ekonomilerine katkıda bulunmalarına destek oluyoruz.

8 yıl önce açtığımız Pazar, büyük ilgi gördü ve 3 yıl önce ikinci bir pazarımızı da açtık. 10 yıl önce evlerinden dışarı çıkmayan kadınlarımız, bugün kadın eğitim kültür merkezlerimizde özel kurslara gidiyor, sanatsal tasarımlar üretiyor, internet yardımı ile ürünlerini geliştiriyor. Bu ürünler, Hamamönü ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Altındağlı kadınlar yetenekleri, azimleri, istekleri ve başarıları ile tüm Türkiye’ye örnek oluyor.” diye konuştu.

YENİLİKÇİ BİR ANLAYIŞLA ÖZEL TASARIM ÜRÜNLERİ SATIYORUM

Maddi durumunun yetersiz olduğu bir dönemde “Hamamönü El Ürünleri Pazarı”nda 5 sene önce satış yapmaya başladığını söyleyen Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nin üyesi Fatma Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Belediyemizin böyle bir imkan tanıdığını öğrendim ve beş senedir düzenli aralıklarla satış yapıyorum. Yenilikçi bir anlayışla özel tasarım ürünlerimi satıyorum. Kadın eğitim kültür merkezinden aldığım kurslarda edindiğim becerilerle cevşenden gerdanlığa, ebruya kadar çeşitli ürünlerimi sergiliyorum ve gelir elde ediyorum. Evime destek oluyorum.”

Güneşevler Kadın Eğitim Kültür Merkezi Üyesi Aynur Kaplan da, Altındağ Belediyesi’nin üye kadınlara verdiği desteği duyduktan sonra kurslara katılarak kendini geliştirdiğini, lif, masa önlüğü, masa örtüsüne kadar çeşitli kendi yaptığı ürünleri satarak, evinin ve çocuklarının ihtiyacını karşıladığını söyledi.

ALTINDAĞ BELEDİYESİ
ALTINDAĞ BELEDİYESİ

HOBİMİ ALTINDAĞ BELEDİYESİ SAYESİNDE KAZANCA DÖNÜŞTÜRDÜM

Hobi olarak başladığı el becerisini ‘Hamamönü El Ürünleri Pazarı’nda satış yaparak kazanca çeviren Örnek Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyesi Nazike Akarsu ise, “Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği kurslara giderek, model kitaplarından ve internetten kendimi geliştirerek ürün yelpazesi oluşturdum. Kendim için gelir elde ediyorum. Turlara katılıyorum, Türkiye’nin çeşitli illerini görüyorum. Burada üreten kadınlarla olmak ve ürettiğin bir şeyden para kazanmak güzel bir duygu…” diye konuştu.

Seyfi Demirsoy Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyesi Hamiyet Bayşar da “8 senedir kurslara katılıyorum. Ahşap boyama kurslarına gidiyorum. Evimin harçlığını çıkarıyorum ve ev ekonomime katkıda bulunuyorum. Ahşap ürünleri üzerine tasarım uyguluyorum. Hepsinin içerisinde tasarım fikri ve sanat var” diyerek duygularını dile getirdi.