Yeni yılın ilk haftasını yoğun kar yağışıyla karşılayan Türkiye’nin büyük kısmı kar altında. Bu durum trafikte sıkıntı yaratırken, şehir içi ulaşımda halkın imdadına metrolar yetişiyor.

Yapılan çalışmaların kimi noktada yetersiz kaldığına ve yer üstü toplu ulaşımda da sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, bu noktada halkın yer altı ulaşım araçlarına yönlendirilmesinin daha doğru olacağını ifade etti. Yapılan tüm uyarılara rağmen kendi aracıyla trafiğe çıkanların sayısında azalma olmadığını ifade eden Söylemez, “Özellikle yoğun kar yağışının görüldüğü günlerde halkı toplu ulaşıma teşvik etmek şart. Ancak trafiğin sıkışık olacağı, araçların normalden fazla kalabalık hali ve asfaltın buz tutacağı ihtimalleri de göz önünde bulundurulduğunda, metroların kullanılması en doğru seçenek olarak görülüyor” dedi.

Söylemez, kar yağışının yanı sıra soğuk havanın da kentleri olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Yolları kapatan kar yağışı ve ardından gelen soğuk, araçlar ve yayalar için büyük tehlike oluşturuyor.  Bu durumda kardan ve soğuk havadan etkilenmeyen metrolar çare olarak ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırıyor” diye konuştu. Hava şartlarından etkilenmeyen metroların iş hayatının da aksamamasını sağladığını ifade eden Söylemez, bu noktada metroların ekonomik hayata da katkıları olduğunu vurguladı. Ülkemizde çoğu büyükşehirde metro ve raylı sistemlerin ulaşım aracı olarak yoğun şekilde tercih edildiğini anımsatan Söylemez şunları söyledi:
“Ancak metro ağlarının genişletilmesi ve vagon kapasitesinin arttırılması özellikle böyle günlerde daha çok önem kazanıyor.
9-10 Nisan 2015 tarihleri arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Tünelcilik Derneği Metro Çalışma Grubu ve Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle Ticaret Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenecek İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi bu anlamda büyük önem taşıyor.
Forumun çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutarken, çok sayıda alt yüklenici ile tedarikçinin ana yüklenici ve idarelerle bir araya gelerek son gelişmeler hakkında bilgi alışverişinin önünü açmasını hedefliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz