Halk sağlığı merkezinden ilk ayda 1381 kişi yararlandı

87

Çankaya Belediyesi’nin Mart ayı sonunda hizmete açtığı Çankaya Halk Sağlığı Merkezi, açıldığından bu yana bin 381 vatandaşa hizmet verdi.
Ağız ve diş sağlığından evde temizlik hizmetine, aile danışmanlığından hasta nakline dek başvuran herkesin Halk yararlanma imkânı bulduğu Sağlığı Merkezi’nin en yoğun talep gören hizmeti ise Evde Sağlık oldu.
En temel insani ihtiyaç olan sağlık hizmetlerini parasız verebilmek amacıyla halkın hizmetine sunulan Çankaya Halk Sağlığı Merkezi, ağız ve diş sağlığı hizmetleri için başvuran 278 hastaya dolgu, diş çekimi, diş taşı temizliği ve genel tarama hizmeti verdi. 372 vatandaş Evde Sağlık hizmeti alırken 113 hasta sağlık kuruluşlarına ya da sağlık kuruluşlarından ikamet yerlerine nakil hizmeti; 38 kişi de sağlık değerlendirmesi konusunda hizmet aldı. Halk Sağlığı Merkezi’ne başvuran 112 hastaya da hemşirelik ve birinci basamak sağlık hizmeti verildi.
Halk Sağlığı Merkezi tarafından sağlık eğitimleri de veriliyor.
Merkezin sağlık personeli tarafından TODAM ve Çankaya Evlerinde verilen ev kazaları ve ilk yardım eğitimlerinden şimdiye dek 100 kişi yararlandı. Belediyenin ihtiyaç sahibi, yaşlı, engelli ve engelli yakınına bakmakla yükümlü kişilere verdiği Evde Temizlik hizmetinden ise 120 vatandaş yararlandı.
Halk Sağlığı Merkezi ile birlikte hayata geçen Aile Danışmanlığı hizmetinden de ilk ay beş aile yararlandı.