Hakem ben olsaydım, 6 kırmızı çıkarırdım!

0
285

Televizyon başında aynı pozisyonu döne döne, kimi zaman yavaşlatılmış görüntülerle izleyip “Hakem hata yaptı… Ya istifa etmeli ya da görevden alınmalı” deyip adeta linç kampanyası başlatmak kolay.

Ama hakemleri suçlarken onların saniyeler içinde karar vermek zorunda olduklarını unutmamalıyız. Ayrıca bazı oyuncuların hakemi yanıltmak için resmen “artistlik” yaptıklarını da açıkça görüyoruz.
Elindeki dosyayı yıllarca incelediği halde vahim hatalar yapan ceza ve hukuk hakimleri var yahu bu ülkede. Yargıtay her yıl binlerce hakimin kararını bozuyor. Kesinleşen kimi mahkeme kararları da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönüyor.
++
Galatasaray-Trabzonspor maçını televizyonda dikkatle izledim. Vardığım sonuçlar özetle şöyle:
1)Maçın hakemi Deniz Ateş Bitnel’in bazı kararları gerçekten yanlıştı. Ne var ki en büyük yanlışı sadece 4 kırmızı kart göstermesiydi. Maçı ben yönetseydim emin olun 6 kırmızıdan aşağı göstermezdim.
2)Trabzonsporlu oyuncular sahaya futbol oynamak için değil hakemle kavga etmek için çıkmış gibiydiler.
3)Kırmızı kart gören oyunculardan Özer hakeme resmen kafa tuttu, tehdit kokan hareketlerde bulundu.
4)Aykut, önce Galatasaraylı Pololski’ye kafa atma noktasına geldi, sonra hakemin üzerine yürüdü. Kırmızı kartı fazlasıyla hak etti.
5)Cavanda neredeyse hakemi dövecekti, bu harekete dünyanın her yerinde kırmızı kart çıkarılırdı.
6)Hakemin elinden kırmızı kartı kapıp ona “Dışarı çık!” işareti yapan Salih’e kırmızı değil, deyim yerindeyse “yaldızlı metalik koyu kırmızı” kart çıkmalıydı.
7)4’üncü kırmızı kartın gösterilmesinden sonra hakemin üzerine pervasızca yürüyen iki Trabzonsporlu oyuncuya da kırmızı kart gösterilmeliydi.
++
Bu arada Trabzonspor Teknik Direktörü Hami Mandıralı’nın maçtan sonra yaptığı açıklamada “Futbolcular sadece topla oynamalı” deyip hakemlerin ellerini sıkması müthiş bir olgunluk, sağduyu ve centilmenlik örneğiydi; kendisini bir futbolsever olarak içtenlikle kutluyorum.
Trabzonspor’un yeni başkanı Muharrem Usta ise karşılaştığı ilk krizi yönetemedi, hakemle ilgili ağır sözler sarf etti, hakeme kırmızı kart gösteren Salih’i onurlandırması, bir yerde kahraman ilan etmesi, “Bu hareket dönüşümün sembolüdür” demesi hiç de şık olmadı.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz