Hadi sana güle güle

0
2043

Yıllar önce bugün yani 1891 yılında servet’i- fünun dergisinin ilk sayısı çıkmıştı. Pek çok açıdan önemli olan servet’i- fünun dergisinden bugüne, Türkiye, ne çok dergi ve gazeteyle tanıştı.

Okumayı pek sevmeyen halkımız için renkli baskılar yapıldı, Tan, Olay gibi gazetelerle yüksek tirajlar yapıldı.
Yazılı basının yanı sıra, görsel basın da bu yayın gruplarına katıldı. Ana akım medya oluştu. Bugün medyanın geldiği noktada muhalefet gazetesi neredeyse yok denecek kadar az. Olsa da güçlü değiller. Yazdıklarım hem görsel hem yazılı medya için geçerli. Ses çıkarılması gereken olaylar karşısında dahi suspus olan bir medya var. Hatta bazen aşırı giderek Ankara’ya yaranmak için haddini aşan ifadeler kullanan yayın organları bile var. Doğan grubu ise bunların içersinde farklı bir yerdeydi. Son günlerde üç maymunu oynaması da yetmiyordu. Eh zamanında, kendisiyle birlik olup muhalefet yapabilecek bütün yayın organlarını, daha önce yine kendisi yok etti.

Kimlerle didişmedi ki? Show tv, Mehmet Emin Karamehmet’tin elinden çıktı, bilindiği gibi Dinç Bilgin’i yedi, yıllarca Uzan’larla savaştı vs, vs. Rakip medya gruplarının bitmesini sağladıktan sonra kendini birşey sandı tek başına iktidara kafa tuttu. Ama sayesinde Recep Tayyip Erdoğan kuvvetlenmişti ve ana akım medyada malesef muhalefet yapacak kimse kalmamıştı. Sonunda teslim oldu. Aydın Doğan aslında bugünkü medyanın tek sorumlusudur bence alkışlanacak hiçbir yanı olmadı olmayacakta. Kendi yanlışının bedelini ödüyor kısacası. Eğer rakiplerini birer birer aslanın önüne atmasaydı, belkide bugünkü duruma düşmezdi onlar en azından destek verebilirlerdi. Neyse gelelim son hali. Satmakta anlaştığı Demirören grubu, herkes tarafından iktidar yanlısı olmakla suçlanıyor. Grubun bütün yayın organları elden çıkarsa muhalefet yapacak ne gazete ne televizyon kalmayacak diyorlar. Uzun zamandır muhalefet yaptıklarını gören var mı? Pek bir şey fark etmeyecek kısaca. Penguenlerin yerine maymunları gösterirler olur biter. Kısaca fazla bir şey değişeceğini zannetmiyorum, medyanın bugünkü durumunda sorumlulukları çok. Bütün rakiplerine göz dikmiş aç gözlü bir adam şimdi çıkmış 80 yaşındayım diyor kim yutar bunları? İstese 70 yaşında da emekli olabilirdi. Bunun adı, kısaca “havlu atmaktır”. Neyse herkesin kendi bileceği bir şey onca çalışan ne olacak bilemiyorum ama zaten yıllardır pek çok medya mensubu artık çalışmıyor, çalıştırılmıyor. Halkın kendi bilinciyle, birkaç tane kanaldan haberleri öğrenmesi en doğrusu. Bazen iktidarın bile hoşuna gitmeyen yandaş videoların haberleri ile coşmamaları gerektiğini öğrenmeliler. Doğan grubuna ise uzatmalardan sonra, “hadi sana güle güle” diyorum. Gölge ettin yeterince.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz