Güllüce: Avrupa kapılarını bize açsın, birlikte iş yapalım

0
165

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce.  Avrupa’nın bütün ülkelerinde iş yapmak istediklerini belirterek, “Türk firmaları Avrupa’daki işleri almak için çabalıyor, onlar da kapıları kapatmaya zorluyor. Avrupa kapılarını bize açsın, birlikte iş yapalım” dedi.

ANKARA (ANKA)- Bakan Güllüce, Finlandiya Cumhuriyeti Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ve beraberindeki heyetle Bakanlık’ta bir araya geldi.
Bakan Güllüce, kabulde Finlandiya ile Türkiye’nin, Avrupa coğrafyasının farklı uçlarında yer almasına rağmen ayni dil ailesine mensup dost iki ülke olduğunu söyledi.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artırılabileceğini ifade eden Güllüce, Türkiye’nin inşaat, arıtma yapma, çevre sektöründe çok çok iddialı bir ülke haline geldiğini kaydetti. Güllüce, Finlandiya’daki bütün yatırımların Türk şirketlerine açılmasını, ülkedeki inşaat, arıtma sistemleri, sanayi tesislerinin Türk şirketlerince yapılmasını talep ettiğini bildirdi.
-“FİNLANDİYA İLE MÜŞTEREK OLMAK İSTİYORUZ”-
Türkiye’nin buralarda yatırım yaptığını bildiren Güllüce, “Afrika’da birçok ülkede ciddi anlamda inşaat sektörümüz iş yapıyor. Avrupa’da bu konuda zayıfız, o yüzden de Avrupa’daki bütün inşaat sektörünü ele geçirmek için Finlandiya ile müşterek olmak istiyoruz” dedi.
Avrupa’nın bütün ülkelerinde iş yapmak istediklerini belirten Güllüce, “Türk firmaları Avrupa’daki işleri almak için çabalıyor, onlar da kapıları kapatmaya zorluyor. Avrupa kapılarını bize Finlandiya açsın, birlikte iş yapalım. Afrikalılar Avrupalılara ‘beyaz adam’ diyor. Bunu iyi anlamda söylemiyorlar. Birisi kötü bir şey yaptığında ‘beyazlaştı’ diyorlar. Ancak Türkiye’ye karşı böyle bir tutumları yok. Finlandiya ve Türkiye birlikte hareket ederse Afrika’ya girme şansımız olabilir. Finlandiyalı’ya da ‘beyaz adam’ diyorlar. Bu benim yorumum değil, onlar böyle diyor” dedi.
-“TİCARİ İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”-
Bakan Toivakka ise Türkiye ile Finlandiya arasındaki ticari ilişkileri derinleştirmek istediklerini söyledi.
Temiz teknoloji, yenilenebilir enerjiler ve orman bazlı çalışmalar konusunda görüşmek istediklerini dile getiren Toivakka, Finlandiya’nın özellikle çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesi konusuna eğildiğine işaret etti. Finlandiya’nın dünya çapında temiz teknoloji üretilmesi konusunda bilinen ülkelerden birisi olduğunu belirten Toivakka, yalnızca temiz teknoloji sistemlerinin geliştirilmesi için yılda 1 milyar avrodan fazla destek sunulduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz