Güler Sabancı: Yeniden hızlı büyüme dönemi yaratmalıyız

68

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Haziran ayındaki seçimlerden sonra, dört yıllık seçimsiz bir döneme gireleceğini belirterek, “Bunu bekliyoruz. Bu dönemde ekonomiye odaklanarak, gerekli düzenlemelerin ve yapısal reformların hayata geçirilmesiyle yeniden hızlı bir büyüme dönemi yaratmalıyız” dedi.

İSTANBUL – Sabancı Holding’in 2014 yılı sonuçlarını açıkladığı ve 2015 yılı hedeflerini paylaştığı Yıllık Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Sabancı, 2015’te ABD’de büyümenin yüzde 3’e yakın olacağının tahmin edildiğini söyledi.
Son haftalardaki ekonomik ön göstergelerin hafif bir yavaşlamaya işaret edebileceğini ama temelde ABD’de büyümenin hız kazandığını ifade eden Sabancı, “Faiz artırımının zamanlaması konusunda hala belirsizlik olmakla beraber küçük bir artışın kendilerini iyi yöneten gelişmekte olan ülkeleri artık fazla etkilemeyeceği görülüyor. Almanya’da büyüme ciddi bir duraklamadan sonra yeniden hızlanıyor. Fransa’nın da son rakamları beklenenden biraz daha iyi görünüyor. Ayrıca Yunanistan 4 aylık bir ‘müzakere süresi’ kazandı. Bunlar Avrupa ve dolayısıyla Türkiye için iyi haberler. Çin’de önümüzdeki yıllarda büyüme yüzde 7’yi geçerse sürpriz olur. Belli bir yavaşlama kaçınılmaz, iç borçlar çok arttı. Ama sert bir yavaşlama beklenmiyor” değerlendirmesini yaptı.
Bu yıl için yapılan büyüme tahminlerinde petrol fiyatlarındaki düşüşün, büyümeyi özellikle “gelişmiş ithalatçı” ekonomilerde tahminlerin üstüne çıkarmasını beklediğini beliten Sabancı, şöyle konuştu:
“2015 yılının daha sonraki seçimsiz bir dönemin ‘geçiş yılı’ olacağı görülüyor. Yaklaşık iki yıldır ülkemiz bir seçim atmosferinde bulunuyor. Seçimler tabii ki demokrasilerin vazgeçilmezidir. Dolayısıyla, barış, huzur ve demokratik olgunluk içerisinde seçim sürecinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Haziran ayındaki seçimlerden sonra, dört yıllık seçimsiz bir döneme gireceğiz. Bunu bekliyoruz. Bu dönemde ekonomiye odaklanarak, gerekli düzenlemelerin ve yapısal reformların hayata geçirilmesiyle yeniden hızlı bir büyüme dönemi yaratmalıyız. Bu bağlamda barış sürecine dair geçen haftasonu atılan adımları çok önemsiyoruz. Sürecin başarıyla devam ettirilmesinin, toplumsal ve ekonomik gelişimimize büyük bir ivme kazandıracağına inancımız devam ediyor. Bundan vazgeçmemeliyiz.”
Yılın ikinci yarısında bir fırsat penceresi olabilir”
Türkiye ekonomisine bakıldığında bu yılın ilk iki ayına ilişkin verilerde düşüklük olsa da 2014’e kıyasla daha güçlü bir büyüme yaşanacağı yönünde genel bir beklenti olduğuna dikkati çeken Sabancı, iç talebin ılımlı şekilde toparlanmasını, dış talebin ise zayıf seyrini korumasını beklediklerini söyledi.
Geçen yıl gerileyen tarımsal üretimin de iklim koşullarının uygunluğuna bağlı olarak büyümeye pozitif katkı sağlayacağının öngörüldüğünü ifade eden Sabancı, “Her ne kadar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın ikinci yarısında faiz artışına başlama ihtimali Türkiye’ye yönelik bir risk oluştursa da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) uygulamaya başlayacağı parasal genişleme programının Fed etkisini sınırlaması ve Türkiye ekonomisine sermaye girişinin sürmesi de olasıdır” dedi. (AA)