Gücün yetiyorsa gel Başbakan ol

0
181

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık Sistemine karşı çıkan muhalefeti sert sözlerle eleştirdi. “Siyaset, sadece karşıtlık, bir şeylere, birilerine karşı çıkmak değil” diyen Erdoğan,” Çıkmış diyor ki bir tanesi; ‘Ben burada olduğum sürece bu ülkeye başkanlık sistemi gelemez.

‘ Bu millete saygısızlıktır, ayıptır, sen kimsin ya. milletin iradesinin karşısında durulmaz, millet istediği zaman milletin istediği olur. Sen kimsin ya. Gücün yetiyorsa gel Başbakan ol, yetiyorsa gel Belediye Başkanı ol. Olamıyorsun!” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci muhtarlar buluşmasında, Ankara, İzmir, İstanbul, Kütahya, Muğla, Balıkesir, Aydın, Denizli ve Uşak illerinden gelen 382 muhtarları kabul etti.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen kabulde konuşan Erdoğan, muhtarlık kavramının siyasi hayatında ayrı bir yeri, ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. 1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edilen bir şiiri okuduğu için cezaevine konulduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle dedi: “Hapis cezasına çarptırıldığım da benim için ne demişlerdi; muhtar bile olamaz. Aslında bu rast gele bir ifade değil. Muhtarlık seçimle, doğrudan milletin iradesiyle, tercihiyle gelinen görevlerin ilk basamağıdır, temelidir. Muhtarlıktan başlayan milletin tercihi ile başlayan görev alma silsilesi cumhurbaşkanlığına kadar uzanıyor. Şimdi Millet direkt olarak kendisi cumhurbaşkanını, yani cumhurun başkanını, milletin başkanını seçiyor. Milletin tercihlerine karşı olanlar için muhtarla, cumhurbaşkanının bir farkı yok. Çünkü onlar bu işin ruhuna karşı, istiyorlar ki Türkiye hep kendi kurdukları, kendi kontrolleri altında olan vesayet düzeni ile yöneltilsin. Millet sadece çalışsın, üretsin, koştursun sonrası getirsin her şeyi kendilerine teslim etsin. Onlar da diledikleri gibi bunları kullansın. Bu millet rahmetli MenderesWten itibaren bu vesayet düzenin karşısında kim varsa, kendi safında kim varsa onun yanında yer almıştır” dedi. 12 yıllık Başbakanlığı ve son olarak Cumhurbaşkanlığının milletin kendi iradesini hiçe sayanlara, küçümseyenlere ve alenen hakaret edenlere karşı bir başkaldırı olarak değerlendiren Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
“Bir taraftan duvarlara, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye yazacaksın sonra egemenliği millete vermemek için her yola başvuracaksın. Muhtar ne demektir, belediye başkanı ne demektir, mlletvekili ne demektir, bunları bilmezler. Milletin değerlerine, milletin inancına, milletin kültürüne, kılığına, kıyafetine savaş açanların, demokrasiden, egemenlikten, eşitlikten, özgürlükten söz etmeye hakları yoktur. Siz millete saygı duymayı öğreneceksiniz. Milletin tercihlerine saygı göstermeyi öğreneceksiniz. ‘Ne olacak ya köy muhtarı, ne olacak ya bu mahalle muhtarı’ diyemezsin arkadaş. 50 kişi de seçse, 100 kişi de seçse, 30 bin kişi de seçse, 20 milyon kişi de seçse seçilmiştir, saygı duyacaksın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz