Gözler Türkiye-AB zirvesine çevrildi

0
189

AB’yi sarsan mülteci akınının hızlanarak devam ettiği belirtilirken Türkiye ile AB arasında 7 Mart’ta yapılacağı açıklanan zirve, ABD medyasının da dikkatini çekti. Bu gelişmeyi “AB’yle Kritik 7 Mart Randevusu” başlığıyla duyuran ABD medyası, “Göç sorununun üstesinden gelmek için şu aşamada üzerinde uzlaşılan Ortak Eylem Planı’ndan başka alternatifi bulunmayan Avrupa Birliği, 7 Mart’ta Brüksel’de Türkiye’yle bir kez daha masaya oturuyor” diyor.

AB ile Türkiye arasındaki son zirvenin tüm Birlik ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanlarının katılımıyla 29 Kasım 2015’te Brüksel’de yapıldığını anımsatan Amerika’nın Sesi (VOA), “Göç krizinin etkilerini her geçen gün daha derinden hisseden ve sorunu aşma konusunda ciddi sıkıntı içinde olan Avrupa Birliği, hem sorunun hem de çözümün kaynağı olarak gördüğü Türkiye’yle bir kez daha masaya oturmaya hazırlanıyor” ifadelerini kullanıyor.
Haberde AB’de “Göçmen ve mülteci geçişinin bir türlü durdurulamamasının iç politikada yarattığı baskının giderek artması ve Türkiye’yle varılan uzlaşıdan umudu kesen bazı Avrupa Birliği ülkelerinin, ortak kuralları çiğneme pahasına, tek taraflı adım atmaya başladığı bir ortamda gerçekleştirilecek zirve kritik önem taşıyor” yorumu yapılıyor.
Zirvede Türkiye’yi bir önceki Avrupa Birliği-Türkiye Zirvesi’nde olduğu gibi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun temsil etmesi beklendiği kaydediliyor. Haberde şu değerlendirmeye de yer veriliyor:
İSTENEN SONUCUN ELDE EDİLMEMESİ “CİDDİ RAHATSIZLIĞA” NEDEN OLUYOR
“Zirve, Brüksel ile Ankara’nın üzerinde anlaştıkları, göç akınını frenleme amaçlı Ortak Eylem Planı’nın işleyip işlemediğinin değerlendirilecek olması açısından büyük önem taşıyor. Türkiye ile varılan anlaşma Avrupa Birliği açısından halen öncelik olmayı sürdürüyor ve şu aşamada herhangi bir alternatifi yok. Buna rağmen bazı Avrupa Birliği ülkeleri, gelinen aşamada istenen sonucun hala elde edilememiş olmasının ciddi rahatsızlığa neden olduğunu gizlemiyor.”
VOA, hissedilen “rahatsızlığın” özellikle “Balkan yolu” üzerinde bulunan AB ülkelerinin “B Planı” hazırlanması yönündeki taleplerini daha yüksek sesle dile getirmelerine yol açtığını belirtirken zirveden çıkacak sonucun Avrupa Birliği’nin başka bir plana yönelip yönelmeyeceğinin işaretlerini içereceğini de düşünüyor.
“OLASI BİR OLUMSUZLUK TÜRKİYE’YLE İLİŞKİLERİN DİĞER BOYUTLARINI ETKİLEYEBİLİR”
Avrupa Birliği liderlerinin planın işlediği yönünde görüş bildirmesinin Türkiye açısından da önemli olduğunu söyleyen VOA, “Bu konu, Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerinin farklı unsurlarıyla da ilişkilendirildiğinden olası bir olumsuzluğun ilişkilerin diğer boyutlarını etkileme riski var” düşüncesini paylaşıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz