Haftanın Röportajı

Ülkemizde, gün geçtikçe daha da düşen göz hastalıklarındaki tedavi yaşı, optiklerin temel sorunu haline geldi. Konuyla ilgili olarak bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Işık Optik Mesul Müdürü Aziz Yılmaz, “İşportacıların sattığı gözlükler sağlığa zararlı. Bu işportacılara karşı devlet denetimi artırılmalı” dedi.

VOLKAN ALTINBAŞ -Optikler, son yıllarda göz hastalıklarındaki artışın ana sebebinin, işportacılar tarafından satılan gözlükler olduğunu belirtiyorlar. Göz hastalıklarındaki tedavi yaşının 13 yaşına kadar düştüğünü belirten Işık Optik Müdürü Aziz Yılmaz, konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtladı. Yılmaz, “İşportacılar tarafından satılan gözlükler sağlığa zararlıdır. İşportacılara karşı devlet, denetimini artırmalı. Aksi taktirde göz hastalıkları daha da artacak” ifadelerine yer verirken, esnaf içerisindeki haksız rekabete de dikkat çekti.
Soru: Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz Sayın Yılmaz?
1980den beri bu işi yapıyorum. Yaklaşık 36 yıldır…
Soru: Bu sektörde ne gibi sorunlarla karşılaştığınızı öğrenebilir miyim?
Sektörümüz için en riskli olan şey işportada satılan kalitesiz ürünler. İnsan sağlığı için en zararlı şeylerden bir tanesi bu. İlerleyen zamanda bazı sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu ürünlerin satışını engellemek, engelleyecek girişimleri ortadan kaldırmak bizler için yasakken, zabıtalar da işportayı denetleyemiyor. Bu durum göz sağlığımızı kötü etkiliyor. 5-10 liraya kaliteli gözlük olmaz, bunun satışını yapamazsınız normal şartlarda. Bizleri sürekli denetliyorlar ama işportacılar için henüz bir çözüm üretilebilmiş değil.
Soru: Şu ana kadar bir girişimde bulundunuz mu bu konuyla ilgili?
Bulunduk… Dernekler aracılığıyla uzun zamandır bulunuluyor. Elimizden geldiği kadarıyla bu sağlıksız durumları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Ama şu ana kadar bir sonuç alınamadı.
Soru: Hangi dernekler bunlar?
Ankara Fenni Gözlükçüler Derneği… Dernekler ilgileniyor bu sorunla. Takibatını dernekler aracılığıyla yapıyoruz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için devlet desteği şart.
Soru: İşportacılar yoğunlukla nerelerde bulunuyorlar?
Sadece Ankara’da değil Tüm Türkiye’de büyük bir sorun bu. Her yerde yuvalanmışlar. Dükkan önlerinde, satış amacıyla reklam yapmak bizler için yasak; sağlığın reklamı olmaz düşüncesiyle… Ama onlara, bu sağlıksız ürünlerin satışını yapmak adeta serbest. Bizler bu konuyla ilgili broşür dahi bastıramıyoruz.
Soru: Karşılaştığınız tek sorun bu mu?
Hayır elbette, tek sorunumuz bu değil. Ahlakla ilgili şeyler de var. Her şeyden önemlisi bir haksız rekabet var ortada. Esnaflar arasındaki bu haksız rekabet optiklerin kalitelerini de düşürüyor. Büyük firmalar reklam yapabiliyorlar çünkü cezayı karşılayabiliyorlar. Ama bizler bunu yapamıyoruz. Bu bir haksız rekabet örneği… Şubeler cezaları paylaşıyorlar ve ceza etkisiz hale geliyor. Biz sadece reçete üzerine çalıştığımız için fazla müdahil olamıyoruz.
Son olarak, yurttaşlarımıza iletmek istediğiniz bir şey var mı? Yani göz hastalarımız, ne gibi önlemler almalılar?
Göz sorunu hayatın her evresinde mutlaka yakalanalabilen bir hastalık ama işportacılar yüzünden göz hastalıklarında büyük bir artış var. Örneğin göz ameliyatlarında yaş 12-13 yaşlarına kadar düştü. Güneş gözlüğü her zaman kullanılması gereken bir şeydir… Bu konuda hekim önerisi istiyoruz. Herkes güneş gözlüğünü rahatlıkla, istediği yerden alabiliyor. Peki ama bunlar ne kadar sağlıklı, hiç sormuyoruz. İşportacılar tarafından satılan gözlükler sağlığa zararlıdır. İşportacılara karşı devlet, denetimini artırmalı. Aksi takdirde göz hastalıkları daha da artacak.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.