Görme engelli ressamın eserleri Paris’te sergilenecek

358

MAKULA dejenerasyonu (sarı nokta) nedeniyle 20 yıl önce görme yetisini büyük oranda kaybetmesine rağmen resim yapmayı sürdüren 85 yaşındaki ünlü ressam, çevirmen ve şair Nurseren Yurtman, Fransa’nın dünyaca ünlü sanat galerisi Oberkampf’ta sergi açma daveti aldı. 

Yurtman’ın, bugüne kadar çeşitli tekniklerle yaptığı ve bir tekini bile satmaya kıyamadığı 600 tablosundan 53’ünü Paris’te 27 Şubat-6 Mart tarihleri arasında sergileneceği bildirildi.
Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra Amerikan Kütüphanesi’nde görev yapan, İngilizce ile birlikte 6 yabancı dil bilen ünlü çevirmen ressam Nurseren Yurtman, 1995 yılında, gözündeki sarı nokta nedeniyle görme yetisini yüzde 90 oranında kaybetti. İstanbul’un Beykoz İlçesi, Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde yaşayan iki çocuk, üç torun sahibi Yurtman, buna rağmen resim ve çeviri yapıp, şiir yazmayı sürdürdü. Görme engeline rağmen Dante’nin ünlü eseri 733 sayfalık ‘İlahi Komedya’yı eski İtalyanca’dan Türkçe’ye 12 yılda çevirip, iki yıl önce basılmasını sağlayan Yurtman’a Fransa’nın başkenti Paris’teki dünyaca ünlü sanat galerisi Oberkampf’ta resim sergisi açması için sürpriz bir teklif geldi. Kuratör Nilay Meral tarafından iki ay önce yapılan daveti büyük bir mutlulukla kabul ettiğini belirten Yurtman, “Bugüne kadar yağlıboya, suluboya, pastel, kolaj ve dijital, karışık teknik kullanarak yaptığım ancak tek birini dahi satmaya kıyamadığım 600 tablomdan 53’ünü Paris’te Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hakkı Akil’in de açılışına katılacağı ‘Dönemsel Döngüler’ adı altında 27 Şubat-6 Mart tarihleri arasında sergileyeceğim” dedi. (DHA)