Görev olmasa da insanlığın gereği bu…

0
959
- Reklam -

Toplum düzenini korumak, insanları doğru yöne sevketmek için konan bazı kurallar vardır ki, aksi yönde davrananlar karşısında hukuki yaptırımları görür. Bazı durumların, bazı olumlu davranışlarında olumsuzlukların da yaptırımı toplumun övgü ve kınamalarıdır. İnsanlar nasıl davranacağına kendi vicdanlarıyla karar verir.
Geçtiğimiz günlerde torunumu okuluna bırakıp dönüyorum, yolda 40 yaşlarında bir kadın çocuğuyla birlikte otobüse bindi.Otobüs durakta belki bir dakika beklemek zorunda kaldı. 6 yaşlarındaki çocuk görme ve konuşma özürlüydü. Çocuk otobüse anlamsız sözcüklerle bağırarak girdi. Annesi açıklama yapma zorunluluğu hissetti. Çocuğun ellerine plastik eldiven giyme takıntısı vardı. Anne de durağın çevresinde bulamamıştı. Şoför, çocuğu teskin etmeye çalıştı ama çocuk bağırmaya devam etti.
Bir durağa yaklaşırken otobüs durdu. Şoför inip koşarak bir dükkâna girdi ve elinde bir kutu eldivenle döndü.Eldivenin parasını da almadı.Anne çok mutluydu. Şoföre teşekkür edip, eldivenleri çocuğunun ellerine giydirdi.Otobüsteki yolcuların hepsi de şoförün bu davranışını tebessümle onayladıktan sonra, birbirlerine, daha önce buna benzer olaylarda kişilerin nasıl davrandığını anlatmaya başladılar.
YASİN İNCE’DEN İNCE DAVRANIŞLAR…
Şoförün adının Yasin İnce olduğunu öğrenince, ‘’ Nasıl da uyumlu bir soyisim’’ dedim. Zira , otobüse bindiğim andan itibaren sürekli şoförün ince nazik tavırlarını izliyordum. Mesela, yaşlı bir hanım binerken, ‘’Acele etme anne, Kapının kenarına tutunarak çık. Allah korusun düşersen bir yerin incinir.Üzülürüz.’’ diyordu. Onun bu sözlerinden sonra, arkasındaki genç kadının koluna girdi ve oturacağı koltuğa kadar götürüp hayır duasını aldı. Şoförün de gencin de davranışları oradaki geçlere bir örnek, bir dersti. Yaşlıların, özürlülerin,çocuklu hanımların oturması gereken yere oturupta, bir yaşlı geldiğinde başını dışarıya çeviren veya uyuma numarası yapan gençleri hatırladım.Bir baba, bir dede olarak bu nazik şoför ve gence ben de dua ettim.
Yolculuk boyunca şoförün tüm davranışları beni mutlu etti. Yaptıkları yasal düzenlemelerle değerlendirilemezdi ama insani ölçülerle taktiri hakkediyordu.Kimbilir hergün kaç kişi şoförün ceddine yasin okuyup, inceliğine hayran oluyordu. Ben de böyle bir insanı tanımaktan mutlu oldum.
Sağol Yasin! Yolun açık olsun…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz