Gönderin bunların çeklerini

59

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Türkiye ve Yemen’in BM Genel Kurulu’na getirdiği tasarının oylamasında, Trump’un “para yardımını keseriz” şantajına yedi ülke evet oyu verdi.

Bunların adları dünya gündemine belki de bu oylama ile geldi. Haritada arasanız zor bulabileceğiz cinsten. Biz yardımcı olalım: Nüfuslarıyla; Guatemala (15.4 milyon) ile sınır komşusu Honduras (13 milyon) Orta Amerika’da; Mikronezya (105.3 bin), Nauru (9 bin), Palau (21 bin) ile Marshall Adaları (73 bin) Pasifik’te (ada ülkeler); ve Togo (7.6 milyon) Afrika’da yer alıyor. Trump şimdi bunlara yılbaşı hediyesi olarak birer milyon dolarlık yılbaşı çeki gönderir, hepsini Beyaz Saray’da ağırlar.
Koca ABD’ye bak! Kimler müttefiki olarak yanında yer aldı? Karşı gelenleri “not edeceğiz” diyen ABD’nin nevrotik bakışlı temsilcisinin kolu kopmuştur hayırcı ülkeleri yazarken. Artık bu ülkelerle “stratejik ortaklık” yapar.

Acaba Türkiye ve diğer İslam ülkeleri bu minik ülkelere yaptırım uygular mı? Uğraşmaya değmez çünkü sorsan Kudüs nerede diye, haritada bulamazlar.

MERKEZ’DEN 2018 FALI

Merkez Bankası, 14 Aralık’taki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin notları yayınladı. Yapılan değerlendirmeler tam fal bakmak gibi.
Merkez Bankası (MB) diyor ki; küresel ekonomi istikrarlı gidiyor amma dışarıda “Orta Doğu ve Kore’deki gerginlikler, dış ticarette artan korumacı eğilimler, ABD’ vergi reformu, petrol fiyatları, gelişmiş ülkelerde faiz artırımları her şeyi değiştirebilir.
Yurt için de ise kredi destekli büyümenin zayıflaması, dayanıklı mallarda talebin yavaşlaması, döviz kuru oynaklıkları, maliyet artışları, vergilerde öngörülmeyen bir değişiklikler risk taşıyor. İşler ters giderse sıkı para duruşu güncellenecek. MB’ye göre gelecek yılın ilk aylarında enflasyonda önemli bir gerileme de beklenmiyor.
Bunları biliyoruz, yeni bir şey söyleyin de heyecanlanalım. Olsa söylerlerdi zaten.

DEMİREL’İN REKORUNU KIRACAK!

Galatasaray’ın teknik direktörlüğüne bu görevine, daha önce üç kez yapan Fatih Terim dördüncü kez getirildi. Terim’in bu kararı rahmetli Süleyman Demirel’in 1991 yılında Başbakan olduğunda söylediği “ altı kere gittim yedi kere geldim “ sözlerini hatırlattı. Terim yine Demirel’in 1987 yasakların kaldırılması halk oylaması sürecinde söylediği “nerede kalmıştık” sözünü de kullandı.
Bakalım, Terim “nerede kalmıştık, nerde kalmıştık” diye diye Demirel’in “geldim, gittim” rekorunu kırabilecek mi?

KİRALANMIŞ VERGİ DAİRELERİ

Ankara’daki bazı vergi dairelerinin köhnemiş eski kasvetli binalarda, bazılarının da son derece modern yapılarda hizmet verdiğini belirtmiş ve bunu haksızlık olarak nitelendirmiştik.Gazeteci dostumuz Maruf Buzcugil, bu konudaki bir detayı hatırlattı. Buzcugil’in de belirttiği gibi; yeni binalarda hizmet veren vergi dairelerinin tümüne yakını buralarda kiracı.
Ankara’da çılgınca yapılan çok katlı binalar, alıcı/kiracı bulamayınca, “birilerinin devreye girmesiyle” kamu kuruluşlarına kiralanıyor. Ankara’da en çok dikkat çeken kiracı kamu kuruluşlarından biri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Her yerde karşınıza Bakanlığın bir ek hizmet binası çıkıyor. Kentsel dönüşüm projelerini yakından izlemek içindir herhalde.