Gol çok, seyirci yok

188

Spor-Toto Süper Ligi tüm hızıyla devam ediyor. Cumartesi günü oynanan 4 maçtan üçü nefes keserken, biri uyuttu. Futbol kalitesi olarak değildi nefes kesilmesi, çok gol atılmasıydı. Cumartesi 4 maçta 13 gol atılırken statlar yine bomboştu.
Günün ilk maçı, Antalya ile Kayseri arasında oynandı. Yemek sonrası oynan maç tatlı bir uyku getirdi ama seyretmek için dayandım. Kayseri vasat oynarken, Antalya”da benim gibi uyukluyordu. Futbol ve seyirci yoktu. Daha doğrusu 2 gol dışında hiçbir şey yoktu.

Günün ikinci maçı Başakşehir-Trabzon arasında oynandı. İlk yarı ev sahibi maça golle başladı. Daha sonra güzel oynadı 3-4 gol fırsatı yakaladılar ama atamadılar. İkinci yarı Trabzon toparlandı. Yusuf”un girmesiyle daha da iyi oynadı. Son dakikada Fırat Aydınus”un yarattığı penaltıyı değerlendiremeyince, mağlubiyet kaçınılmazdı. Seyirci sayısı ise fena değildi.
Cumartesi gecesi iki maç ne hikmet ise aynı saatte oynandı. Videodan seyrettiğim Kasımpaşa-Akhisar maçı futbol açısından doyurucuydu. Kasımpaşa harika oynarken, Akhisar da kötü oynamadı. Kasımpaşa önde bastı, pas yaptı, şut attı ve 7-8 gol pozisyonuna girdi. Bunları Direk, savunma ve kaleci Lukac önledi. Lukac bir de penaltı kurtardı. İlk yarının sonunda altın kural işledi ve Akhisar öne geçti.
İkinci yarıda da senaryo aynıydı. Ancak Kasımpaşa aradığı golleri buldu. Penaltı kaçıran Scarione, frikikten güzel bir gol attı. Kasımpaşa”nın Del Valle ile attığı ikinci gol mükemmeldi. Az sayıda seyircinin izlediği maç harikaydı.
Gecenin diğer maçı Rize-Galatasaray arasında oynandı. Hamza Hamzaoğlu her maç olduğu gibi bu karşılaşmada da değişik taktikle oynattı takımını. Her zaman 4-2-3-1 taktiği ile oynayan Sarı Kırmızılılar Rize maçına 4-4-2 düzeniyle başladı. Üstelik Sneijder ön libero oynadı.
Buna rağmen Galatasaray maça iyi başladı. Rize”nin taktiği belliydi. Sahasında bekleyecek, kaptığı toplarla hızla çıkacak ve kontra arayacaktı. Galatasaray”ın bir taktiği daha vardı. Bu da Sneijder, Podolski ve Selçuk”un atacağı şutlardı. Zaten ilk iki golü de yıldızlarının şutlarıyla buldular.
Sarı kırmızılar golü bulduktan sonra pas yaptılar. Rize bu paslardan birini yakalayıp eşitliği sağladı. Sonra da duran toptan öne geçti. Bu arada iki dakika arayla Selçuk ve Hakan Balta sakatlandı. İkinci yarı Galatasaray Umut kırmızı görene kadar iyi oynayıp öne de geçti. Rize bütün golcülerini alıp saldırdı ve 90+2 de eşitliği sağlarken 90+4 de öne geçti. Bu güzel maçı 3 bin 740 seyirci izledi.
Pazar günü üç karşılaşma oynandı. İlki Sivas-Gaziantep arasındaydı. Sivas yeni hocasıyla tek kale oynadı,bilhassa ilk yarı sayısız gol kaçırdı. İkinci yarıda 10 kişi kalmasına rağmen baskılı oynadı ve golleri sıraladı. Sivas”ın 3.ncü golünü Atıf mükemmel bir vuruşla attı.
İkincisi Fenerbahçe-Konya arasında oynandı. Daha doğrusu 45 dakika oynandı. Çünkü ilk yarı ne Fenerbahçe ne de Konya futbol adına hiçbir şey yapmadılar. İkinci yarı Fenerbahçe Volkan Şen ve Nani”yi alarak başladı ve biraz oynamaya başladı. Konya ise kapanmaktan başka bir şey düşünmedi.
Fenerbahçe, Ozan Tufan”ı alarak tempoyu artırdı ve 5-6 gol pozisyonuna girdi ama kaleci Serkan biri dışında diğerlerini kurtardı. Fenerbahçe tek gollü galibiyetlere devam dedi.
Son maç Bursa-Beşiktaş arasında oynanandı. Bursa her hattı ile Beşiktaş”tan üstündü. Kaleci Tolga ve direk Bursa”ya gol imkanı vermedi. Beşiktaş çok kötüydü. Perşembe-Pazar maç trafiği onları çok yordu. Kulübenin zayıflığı Şenol Güneş”i aynı kadro ile oynamasına sebep oluyor.
Bursa bastırdı, oynadı kaçırdı ve altın kural (Atamayana atarlar) işledi. Beşiktaş maç boyunca yapamadığı organize atağı 88.ncı dakikada ortaya koydu ve golü attı.