Gök: Kanlı yasa

484

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Genel Kurulu’nda dün parlamento tarihinin en kanlı günlerinden birisinin yaşandığını belirterek, “Çekiçlerle, kopartılan sandalyelerle milletvekillerimize ağır saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bu yasalara şiddet ve kan bulaşmıştır. Bu yasa daha görüşülmeden kanlı bir yasadır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İç Güvenlik Paketi ve dün gece yarısı Genel Kurul’da yaşanan kavgayı değerlendirdi.
AKP faşizmi Meclis’te denemeye çalışıyor” diyen Gök, şöyle devam etti:
AKP kurmak istediği polis devletini önce Meclis’te kendi militan kadrolarıyla denemeye çalışıyor. Milletvekillerine gözdağı, milletvekillerine tehdit, milletvekillerinin görev yapması engelleniyor.
Dün CHP olarak bizi demokrasiden uzaklaştıracak, faşist bir devlet anlayışının bütün uygulamalarıyla uygulanacağı düzene götürmek isteyen bu yasaya karşı milletimizden aldığımız yetkiyle demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü korumak için kendimizi, göğsümüzü siper ettik. Demokrasinin bir bedeli var, biz CHP’li vekiller olarak bu bedeli ödemeye hazırız. Halkımız adına ülkemiz adına bu bedeli ödemeye hazırız. Kimse bizi korkutamaz, kimse bizi yıldıramaz.”
İç Güvenlik Paketi’ni sert sözlerle eleştiren Gök, “Bu yasayla AKP kendi silahlı gücünü kurmak istiyor. Buna geçit vermeyeceğiz. Bu faşist yasalara izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Genel Kurul’da dün yaşanan kavgaya dikkat çeken Gök, şöyle devam etti:
“Bu yasalar daha görüşülürken bu yasalara şiddet ve kan bulaşmıştır. Bu yasa daha görüşülmeden kanlı bir yasadır. Bu yasa daha görüşülmeden kendisini insan haklarını, hukukun üstünlüğünü demokrasiyi katleden bir yasa olduğunu daha görüşmelere başlamadan göstermiştir.
Meclis’te parlamento tarihinin en kanlı günlerinden birisi yaşanmıştır. Çekiçlerle, kopartılan sandalyelerle milletvekillerimize ağır saldırılar gerçekleştirilmiştir.”
Dün  yaşanan kavganın kapalı oturumda olduğunu ifade eden Gök, şöyle devam etti:
“Bu saldırgan bir güruhun demokratik haklarını kullanmak isteyen milletvekillerine karşı yaptığı bu kanlı baskını, saldırıyı göremediniz. AKP kendi faşist yasalarını önce Meclis’te milletvekilleri üzerinde denemek istemiştir.
4 milletvekilimiz AKP’li milletvekillerinin saldırısı sonucu yaralanmıştır.
AKP Grup Başkanvekili Sayın Elitaş bir açıklama yapmış. ‘Bize saldırdılar’ diye. 4 yaralı CHP milletvekilinde. Yalan söylüyorlar. Meclis’i gerginliğe bilerek itiyorlar.