Göçmen sorununa çözüm aranacak

0
164

AKDENİZ’deki göçmen sorunu Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek ‘Akdeniz’de Göç Akınları Çerçevesinde İnsan Haklarına Saygı’ başlıklı Avrupa Parlamentosu toplantısında masaya yatırılacak. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, 15 Eylül’de, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ve AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın da katılacağı toplantıda, göçmen transferlerinde ortaya çıkan sorunlar, transfer ülkelerle ilgili görüş alışverişi gibi konular ele alınacak.
Cesedi Bodrum sahiline vuran Aylan Kurdi’den sonra çarpıcı bir gerçek olarak gündeme gelen kaçak göçmen sorunu, dünyanın en çok tartıştığı konulardan birisi oldu. Sayıları 4 milyonu aşan, savaş ve zulümden kaçan insanların denizlerde ‘ölümle dansı’ dikkatleri kaçak göçmen sorununa çevirdi. Son olarak Didim’den Yunanistan’da Leros Adası’na geçmek isterken 1’i çocuk 34 göçmenin umut yolculuğunda yaşamlarını yitirmesi göçmen sorunun ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Göçmen sorunu 15 Eylül’de, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek ‘Akdeniz’de Göç Akınları Çerçevesinde İnsan Haklarına Saygı’ başlıklı Avrupa Parlamentosu toplantısında ele alınacak. Göçmen sorununun en yoğun görüldüğü Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Tunus’tan gelecek parlamenterlerinin katılacağı oturumda CHP’nin göçmen sorununa yaklaşımlarını paylaşacak olan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile birlikte toplantıya HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ve AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ da katılacak. Toplantıda ayrıca, göçmen transferlerinde görülen sorunlar, transfer ülkelerle ilgili görüş alışverişi gibi konular da ele alınacak.
Avrupa’nın göçmenler konusunda uyguladığı politikaların yetersiz kaldığını belirten CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Göçmen sorunu uluslararası dayanışmayla çözülmesi gereken önemli bir sorundur.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz