Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubu fiyat düzeyi arttı

147

Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılının gıda içecek ve tütünde Satınalma Gücü Paritesini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin 2015 yılı sonuçlarına göre gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi 90 oldu.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER
ANA GRUBUNDA EN PAHALI
ÜLKE İSVİÇRE OLDU-
Bu değer, gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda, 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 90 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.
Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı.
Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 37 ülke arasında gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 173 ile İsviçre, en düşük ülke ise 58 ile Makedonya oldu.
-TÜRKİYE’NİN TÜTÜN ÜRÜNLERİ
ALT GRUBUNA İLİŞKİN FİYAT
DÜZEYİ ENDEKSİ 48 OLDU-
Türkiye’nin “tütün ürünleri” alt grubundaki fiyat düzeyi endeksi, 2015 yılı sonuçlarına göre 48 olarak gerçekleşti. Bu değer, “tütün ürünleri” grubu için Türkiye’nin AB ortalamasından yüzde 52 daha ucuz olduğu anlamına geliyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin en yüksek fiyat düzeyi 190 ile “alkollü içecekler” alt grubunda gözlendi.