Ana Sayfa Güncel Haberler Gerçekte 5.5 Milyon kişi işsiz

Gerçekte 5.5 Milyon kişi işsiz

-

DİSK-AR, geçici bir işte çalıştığı için işsiz kalanlarının sayısının 1 milyonu aştığını vurguladı. Geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 16.8, gerçek işsiz sayısının ise 5.5 milyon olduğunu bildiren DİSK-AR, her dört kadınından birinin işsiz olduğuna da dikkat çekti.

 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Anketi Ağustos 2015 dönem sonuçlarını değerlendirdi. Resmi işsizlik oranı yüzde 10.1 ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre değişmezken tarım dışı işsizlik oranı 0.1 puan artış ile yüzde 12.4’e yükseldi. Resmi işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 114 bin kişilik artış göstererek 3 milyon 58 bine ulaştı. Ağustos 2015 dönemi için işsiz sayısı Ağustos 2012 dönemine göre yüzde  44 artmış durumunda. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 2 milyon 123 bindi.
Türkiye ekonomisinin 3 yılda 935 bin yeni işsiz yarattığı ifade edilen açıklamada, “Ağustos 2015 dönemindeki işsiz sayısı 2009 krizindeki Ağustos döneminden sonra en yüksek işsizliğin olduğu Ağustos dönemi oldu. Ağustos 2009 için işsiz sayısı 3 milyon 87 bindi. Ağustos 2015 döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da (umutsuzlar ve diğer) dâhil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 16.8, işsiz sayısı da 5 milyon 488 bin kişi olarak gerçekleşti.

İşinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar  (eksik ve yetersiz istihdam edilenler) ilave edildiğinde işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 496 bin kişi oldu. Bunların geniş işgücü içindeki payı ise % 19.9 olarak gerçekleşti” denildi.

İŞSİZ KADIN SAYISI SON 1 YILDA 104 BİN KİŞİ ARTTI

Kadınlar için resmi işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.4 puan artarak yüzde 13.1 olarak gerçekleştiği bildirilen açıklamada, kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 24.7 olduğu vurgulandı. İşsiz sayısındaki artışın büyük oranda kadın işsiz sayısından kaynaklandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“İşsiz kadın sayısı son 1 yılda 104 bin kişi artarken, erkeklerde artış 14 binde kaldı. Yeni işsizlerin yüzde 89’unu kadınlar oluşturdu.  Geçtiğimiz yılın Ağustos döneminden bu yana toplam 951 bin kişilik istihdam yaratılırken bunun yüzde 89’u hizmet sektöründeki istihdam artışından kaynaklandı. Buna karşın sanayideki istihdamı 5 bin kişi azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam verilerine göre ise geçtiğimiz aya göre istihdam sanayide 84 bin kişi azaldı.  Geçici bir işte çalışıp iş bittiği için işsiz kalanlar toplam işsizler arasında en ağırlıklı kesimi oluşturdu. Toplam işsizlerin yüzde 33’ü yani 1 milyon 19 bini geçici işlerde çalışıp iş bittiği için işsiz kalanlardır. Yeni işsizler (1-2 aydır iş arayanların) arasında geçici bir işte çalışıp, iş bittiği için işsiz kalanların sayısı 567 bindir.”

YÜKSEKÖĞRETİM MEZUNU RESMİ İŞSİZ SAYISI 724 BİN KİŞİ

Söz konusu açıklamada, yükseköğretim mezunları arasında işsiz sayısının bir önceki senenin aynı dönemine göre 31 bin kişi arttığı ifade edildi. Yükseköğretim mezunu resmi işsiz sayısının 724 bin kişi olduğu açıklanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yükseköğretim mezunları için işsizlik oranı yüzde 12.1 ile ortalamanın 2 puan üstündedir. Yükseköğretim mezunu kadınlar için işsizlik ise yüzde 18.5 seviyesindedir. Bu oran yükseköğretim mezunu erkeklerin işsizlik oranı olan yüzde 7.8’in iki katından fazla. Yükseköğretim mezunu kadın işsizlerin sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 40 bin kişi arttı (erkekler için bu sayı 9 bindir). Buna karşın son bir yıl içinde işsizlik üniversite mezunları arasında kadınlarda 0.1, erkeklerde 1 puan azaldı.

Gençler için (15-24 yaş) geniş tanımlı işsizlik oranı resmi genç işsizlik oranı olan yüzde 18.3 rakamının 8.7 puan üzerinde yüzde 27 seviyesinde gerçekleşti. Genç kadınlar işsizlik sorununu en ağır bir biçimde yaşayan kesimi oluşturdu.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.