Ana Sayfa Yazarlar Gençlik Parkı da elden gitti

Gençlik Parkı da elden gitti

-

Hani derler ya bir burası kalmıştı satılmadık, kiralanmadık diye şimdi sıra parklara bahçelere geldi. İlk örnek de devası havuzuyla, nostaljik anılarıyla başkentin simgelerinden Gençlik Parkı.
Vah ki vah. Eğer para bulma umudumuz park bahçelere kaldıysa ne desek boş.


Bizim yaş kuşağımız ömrü hayatında ilk defa havuzunda sandala bindi, semaverle çay içti, ünlü nikah salonunda sayısız çiftin nikahını izledi, genç aşıkların cilveleşmelerine göz ucuyla baktı, lokantalarında zaman geçirdi, devası fıskiyeleriyle serinledi, gazinolarında kocaman teyzelerle çekirdek çitleyerek sanatçıları izledi.

Emel Sayın, Muazzez Abacı, Gönül Yazar ve dönemin yeni yetme ses sanatçıları için Ankara Gençlik Parkı’nda sahneye çıkmak ayrıcalıktı.

Hele lunaparkı? Çarpışan otomobilleri, dönme dolapları, atlıkarıncaları, kenarlarında zincirle bağlanmış koltuklarıyla dönen balerini, tren kaydırakları, korku tünelleri bugünün küçük bir Disneyland’ını andırırdı.

O günler geldi geçti, zaman içinde kötü adamlar nedeniyle adı kötüye çıktı, gözden düştü, gazinoları, nikah salonu kapandı, aileler gelmez oldu, on yıl önce yenilense de eski ihtişamlı günlerine dönemedi. Şimdi Suriyelilerin, magandaların, uğursuzların egemenliğinde.

YOL YOK PARK YAPMIŞLAR

Gençlik Parkının tarihçesine bakın. 1935 yılında yani daha Ankara’da üç beş taş bina dışında evler, binalar, caddeler, sokaklar yokken Ulus semtinde Opera Meydanı’na bağlanan, diğer tarafta gara çıkan kapılarıyla, eski Meclisin yanı başında, bir park alanı yapılması planlanmış. Bugünün moda deyimi ile rekreasyon alanı.

Ve yine bugün benzerini yapmaya kalksanız yani 275 dönümlük bataklık kurutulacak, bunun 44 dönümüne köprülerin olacağı, kayıkların dolaşacağı, derinlikte havuz inşa edilecek, bir kenarına da opera binası eklenecek, eğlence ve dinlenme alanları bulanacak diye, milyarlar yetmez.

1943 yılının 19 Mayıs Bayramında açıldığı için adına Gençlik Parkı demişler. O zaman kim düşünürdü ki gün gelecek bu parkın kira gelirleri karşılığında çıkarılacak kağıtlarla Hazine para bulacak.

Bu konu ortaya çıkınca Gençlik Parkı’nın bilinenin aksine belediyeye değil Milli Emlak’a bağlı olduğunu, buradan da Hazine Varlık Kiralama şirketine devredildiğini öğreniyoruz.

Parkın gelirleri üzerinden gelir sağlama sistemi de şöyle çalışacak: Hazine parktaki tesislerden elde ettiği gelirler karşılığında kira sertifikası çıkaracak. Bu kağıtları da alıcısına belli bir garantili getiri verecek şekilde satacak. Hazine de bu satışlardan büyük oranlarda gelir sağlayacak. Nereye gidecek buradan gelen para? Tabii ki iç ve dış borç anapara ve de faizlerine.

Düşünün, biraz hava alalım, eski günleri yad edelim diye dolaştığınız, herkesin malı olan o güzelim parkın gelirleri kim bilir kimlerin cebine gidecek?

Acaba sırada kira gelirlerinden para bulunacak benzeri durumdaki hangi parklar, bahçeler var?
Umarız daha fazla gelir sağlamak için Gençlik Parkının kıyısını, köşesini kırparak AVM gibi binalaşmaya açmazlar, Atatürk Orman Çiftliği gibi kuşa çevirmezler.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

İran: ABD kendi droneunu vurmuş olabilir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, Trump’ın İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddialarına