Gençliğe Hamaset Edebiyatı

0
134
Yurdal Epsileli
Sonsöz Gazetesi Yazarı Yurdal Epsileli
- Reklam -

Türk Dil Kurumunca yiğitlik kahramanlık cesaret olarak tanımlanır “Hamaset”. Aynı zamanda insanları etkilemek ve heyecanlandırmak amacıyla yapılan abartılı anlatımlarda da bu kavramın kullanıldığını görüyoruz.


Hatta bazen pek çoğumuz da severiz biraz abartmayı, yaşadıklarımızı allayıp pullamayı …
Fakat söz konusu devlet yöneticileri ya da Devleti yönetmeye aday olanlar olunca ciddiyet ve gerçeklik bekler güven duyar hamaset edebiyatından uzak, olayların tüm şeffaflığıyla masaya yatırılmasını da isteriz.
Hal böyleyken son günlerde sosyal medya üzerinden gençlere hitap eden reklam videolarına rastladığımda bir tarafta gençleri etkileme adına bir yola girilirken diğer tarafta da sadece bu videolardan yola çıkarak tam tersini ispat gayreti gösterilmekte olduğunu ve ne yazık ki aslında herkesin yaptığının hamaset edebiyatından öteye geçemediğini de üzülerek görmüş oldum.

Bir yanda umutları söndürülmüş gelecekleri ellerinden alınmış sürekli sınavlara tabi tutulmaları yetmezmiş gibi birde üstüne mülakatlarla canlarından bezdirilmiş, işsiz ,yılgın ,yorgun, mutsuz ve gayesiz bir gençlik diğer tarafta Musab b.Umeyr örneğiyle onları şaha kaldıracağını düşünerek motive etmeye çalışan ve bunun karşısında da aynı şekilde gençler için projeler üretmek yerine yine gençliği kullanarak videolarla veya boş eleştirilerle onlara karşılık verenler..
Yani bir kısırdöngüdür devam edip gitmekte…

- Reklam -


Çözüm önerisi yok problemleri görme yok samimiyet yok sadece işin edebiyatını yapma ve gündem olma gayesi hakim…
Videoda geçen isimlerden biri Musab b. Umeyr ; peygamberimizin tebliğini duyduğu anda onun için tüm sahip olduğu imkanlarından vazgeçerek islamiyeti seçmiş mümtaz bir genç!!! Ailesi çok varlıklı olmasına rağmen İslamiyetle şereflenince onları terkederek Peygamberimizin yolunu seçmiş ve Peygamberimiz tarafından da Medine’ye İslamı anlatmak üzere görevlendirilmiş İslamın ilk Öğretmenlerinden!!!


Burada Musab b.Umeyr örnek verilecekse şayet aynı zamanda ona güvenen ona inanan ona sorumluluk yükleyen ona sahip çıkarak dini tebliğ görevini kendini temsil etmek üzere Ona devreden Peygamberimizde örnek alınsa daha isabetli olmaz mı ?
Ne dersiniz?

Nitekim Musab b.Umeyr de kendisine inananları asla yarı yolda bırakmamış Akabe Biatına tebliğine uyan pek çok Medineli ile katılmış ve görevini layıkıyla yaptığını göstermiş ayrıca Uhut Savaşı sırasında kolları kesildiği halde bile İslam Sancağını bırakmayarak davasına olan samimiyetini ve bağlılığını son kez göstererek şehit olmuş ve ne yazık ki vefatında üzerini tam örtecek bir kefeni dahi olmadan bu dünyadan göçüp gitmiştir..Yani malını da canını da inandığı değerler uğruna gözünü kırpmadan feda edebilmiştir!!!


Evet Musab b.Umeyr gerçekten doğru bir örnektir gençlerimiz için fakat bizim gençlerimizin de her biri birer Musab olabilir yeter ki imkan verilsin yeter ki güvenilsin yeter ki sahip çıkılsın yeter ki samimi olarak onlar için bir şeyler yapılsın!!!
Bizlerin iktidar olsun muhalefet olsun ülkeyi yöneten veya yönetime talip olan insanlardan beklentimiz gençliğe yatırım yapılması ve onların sistemin çarklarında öğütülmesinin önüne geçilmesidir.Aksi takdirde bir nesil yok olup gitmekte ellerimizden kaymaktadır!!! Onlara bizler sahip çıkmadığımız takdirde başka güçler başka sistemler ağlarına düşürecek ve onları kendi emellerine uygun hale getireceklerdir.


Ülkemin her genci Ülkesi için Milleti için canını feda edebilecek kadar yürekli ve fedakardır!!!
Yeter ki biz gençliğe samimiyetle güvenelim inanalım onların önlerini açalım onlara uygun istihdam alanları yaratalım hatta gölge etmesek bile yeter bazen….


Gençlere güveniyor ve inanıyorum tüm ümidimiz gençliktedir!!!

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz