Gençlerin sosyal inivasyonu artacak

0
81

Özgür ALTIN/ANKARA

Sistem ve Jenerasyon Derneği, Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik için yeni bir proje geliştirerek gençlere destek olmakta. Bu kapsamda hem üniversite içinde hem de mobil bir ekiple projeleri takip eden Deniz Akartuna , gerçekleştirilecek proje hakkında gazetemize konuştu.

- Reklam -

Gençlerin geleceğe yönelik çalışmalarını desteklemek ve sosyal inovasyon ile girişimciliği arttırmayı hedefleyen proje kapsamında yerli ve yabancı öğrenciler belirli zamanlar içinde dernek tarafından eğitimlere tabi tutulacak. Projenin asıl amacı hakkında bilgi veren Deniz Akartuna sözlerine şöyle devam etti; “ Projemizdeki asıl amacımız gençlerle sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon üzerine farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürüterek, bu alanlardaki faaliyetlerin gençler arasında da yaygınlaştırılmasıdır.”

GİRİŞİMCİLİĞİ GENÇLER ARASINDA YAYGINLAŞTIRMAK

Yapılan projenin gençlere ve geleceğe yönelik olduğuna dikkat çeken Deniz Akartuna sözlerine şöyle devam etti; “ Projemiz Ankara Kalkınma Ajansı’nın Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında kabul edilmiş olup 25.06.2020’de proje sözleşmesi ilgili taraflarca imzalanmıştır. Projemizin adı Ankara Sosyal İnovasyon Gençlik Merkezi (ASİGM) (eng.Ankara Social Innovation Youth Centre (ASIYC))projesidir. Proje ortağımız Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’dir. ASİGM’in hem Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kampüsü Hukuk Binası’nda, hem Necatibey Caddesi 50. Yıl İşhanı’nda hem de Ankara’nın sırasıyla ilçelerini dolaşacak karavanı olmak üzere 2 merkezi ve 1 gezici merkezi bulunmaktadır. Gezici Mobil Sosyal İnovasyon Karavanı’mız sayesinde Ulus ve Kızılay’a ulaşım konusunda dezavantajlı olan gençlere hizmet sağlanmış olacaktır.”

Gençlerin çoğunun bu konularda bilgisinin olmadığına dikkat çeken Akartuna bunu değiştirmek için böyle bir projeye başladıklarını ifade etti. Akartuna: “ Sistem ve Jenerasyon Derneği olarak bu proje çağrısına başvurmamızdan önce, derneğimize gelen gençlerin çoğunun sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon kavramlarından haberdar olmadıklarını fark ettik. Bu durum karşısında önce Ankara ve uzun vadede tüm Türkiye’de aktif olarak sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon alanlarında çalışacak bir gençlik merkezi kurmak istedik. Derneğimizin başkanı Sayın Gürkan Akçaer ile birlikte Ankara Kalkınma Ajansı’na projemizi sunduk. Projemizdeki asıl amacımız gençlerle sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon üzerine farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürüterek, bu alanlardaki faaliyetlerin gençler arasında da yaygınlaştırılmasıdır. Sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon kavramları gelişen dünyamızda her geçen gün daha da önem kazanmaktadır ve bu alanların gelişmesi hem yaşanabilir çevre, hem yaşanabilir şehirler hem de yaşanabilir toplumlar için gereklilik arz etmektedir. Projemiz çerçevesinde oluşturduğumuz gençlik merkezi ile hem gençlerin bu alanlarda rehber olarak gelebilecekleri bir kurum olmak hem de ilerleme için gerekli olan paydaşlar arası iletişimi sağlayabilmeyi hedeflemekteyiz. Hazırladığımız ücretsiz eğitimler ile gençlerin farklı şekilde düşünmelerini sağlamak ve bu eğitimlerin gelecekteki iş hayatlarını etkileyecek kariyer planlamasında etkili olarak gençlerin istihdam edilebilirliklerini de artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

PROJE SONUNDA KAPASİTE ARTACAK

Projeye katılacak öğrencilerin eğitimler sonucunda sosyal girişimcilik ve inovasyon konularında kapasitelerini arttıracaklarını belirten Akartuna sözlerine şöyle devam etti; “ Proje kapsamında verilecek eğitimlerimizi alan kişiler eğitim sonunda hem sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon bilgi kapasitelerini artıracak hem de eğitim sonunda kariyer planlamalarını bu alanlarda yapmaları dahilinde girişimcilik ya da proje aktivitelerine tarafımızca destek sağlanacaktır. Bir nevi ön kuluçka merkezi mantığıyla yürütülecek ama bu sefer odak kar amacı gütmek yerine sosyal fayda amaçlı hareket başlatmak olacaktır. Merkezimizin hem özel sektör, hem kamu hem de sivil toplum kuruluşlarının katılım gösterdiği veya göstereceği ağlar olacaktır. Merkezimize katılacak kişiler, sosyal girişimcilik ya da sosyal inovasyon alanlarında bilgi kapasitelerinin geliştirmelerinin yanı sıra, fikir geliştirme ve proje hazırlama alanlarında kariyer yeteneklerini geliştirebileceklerdir. Merkezimiz eğitimden sonra fikri ya da fikirleri olan gençlere rehberlik ederek, projeler geliştirmelerine ya da kendi işlerinin patronları olmalarına yardımcı olacaktır.” dedi.

Ayrıca istihdama yönelik bir proje olduğunu da hatırlatan Akartuna ; “Eğitimlere katılan gençler eğitimler sonunda, sorun – hedef analizi yapabilme, fizibilite oluşturabilme, iş planı hazırlayabilme, proje tasarlama ve yazma gibi kalifiye alanlarda bilgi birikimlerini artıracak, merkezimizle işbirliği içinde proje üretmeleri ya da sosyal girişimci olabilmeleri sonucu istihdam edilmeleri sağlanacaktır.” Şeklinde konuştu.

ANKARA KALKINMA AJANSI DESTEKLİYOR

Projeyi ve eğitimleri Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteklediğini ifade eden Akartuna şunları aktardı; “ Proje Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finansal olarak desteklenmekte, Ajansı’n hiçbir görüşü ya da şahsi fikrini yansıtmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ankara Kalkınma Ajansı’na bağlıdır. Bunun dışında proje sahibi Sistem ve Jenerasyon Derneği ve proje ortağımız Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’dir. Buradan tekrar projemizde bizimle çalışan firmalara, sosyal inovasyon hareketimize katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Bu projemiz kar amacı gütmeyen aksine bu amaç olmaksızın hem insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket edilebileceği hem de istihdamın sağlanabileceğini gösteren bir projedir.  Bunun yanı sıra Ankara Sosyal İnovasyon Gençlik Merkezi’nin tüm Türkiye çapında ortak çatı kuruluşlardan birisi olmasını hedefliyoruz.”

‘PROJE SONUNDA SERTİFİKA VERİLECEK’

Projeye katılan öğrencilere sertifika verileceğini de aktaran Akartuna ayrıca öğrencilere rehberlik edileceğini de belirtti. Akrtuna: “ Projemiz kapsamında gerçekleştireceğimiz eğitimlerimize katılan herkese ASİGM’den  katılım sertifikası verilecektir. ASİGM’de sosyal girişimci olmak isteyen ya da sosyal girişimcilik – sosyal inovasyon projesi yazmak isteyen herkese merkezde rehberlik servisi sağlanacaktır. Bunun yanı sıra ASİGM genç ağına üye olan gençler düzenli olarak toplantılar düzenleyecek ve toplantılarda bir gencin geliştirmek istediği fikir(ler) üzerine geliştirme aktiviteleri gerçekleştirilecektir. Bütün gençler için bu süreçler hem işe alınabilirlik yeteneklerini artıracak hem de sosyal kavramlara karşı olan farkındalığı artıracaktır. Bunun yanı sıra ASİGM’de sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon alanlarında ilerlemek isteyen gençler için staj imkanı oluşturulacaktır. Staj imkanı için gençlerin eğitimleri tamamlaması ve aktif olarak ofislerimize gelmesi yeterlidir.” dedi.

TÜM GENÇLER KATILABİLİR

Projeye tüm öğrencilerin katılabileceğini ifade eden Akartuna sözlerine şöyle devam etti; “ Projemiz kapsamında gerçekleştirilecek eğitimlere ve merkezimize dileyen herkes katılabilir. Pandemi öncesi Ankara’daki öğrenim gören gençler hedef kitlemizdi ancak pandemi sonrası sadece Ankara değil tüm Türkiye’den gençlerin, web sitemizde belirteceğimiz ücretsiz kodlar ile çevrimiçi platformlardan eğitimlerimize ulaşmalarını hedefliyoruz. Merkez olarak başvuracağımız projeler ve hibeler için hem özel sektörü hem kamu hem de sivil toplum kuruluşları ile görüşülecek ve paydaş ağlarına katılmaları yönünde görüşmeler gerçekleştireceğiz. Merkezimize katılım sağlayan kuruluşlara ASİGM’in logosunda yer alan birliktelik imgesinin yer aldığı ASİGM Paydaş Ağı Rozeti verilecektir. bu sayede merkezimizin de tanınabilirliği artırılacaktır.”

PANDEMİ DÖNEMİNDE EĞİTİMLER UZAKTAN VERİLECEK

Tüm eğitim sisteminde olduğu gibi bu projede de pandemi nedeni ile eğitimlerin uzaktan verileceğini ifade eden Akartuna, uzaktan eğitim verilecek sistemlerin kullanılacağını belirtti. Akartuna; “ Projemiz pandemi öncesi hazırlandığı için yüz yüze, her ay 2 tane eğitim gerçekleştirecektik. Ancak sağlık her şeyden önce gelir. Bu nedenle pandemi süreci boyunca eğitimlerimiz, çevrimiçi eğitim platformları kullanılarak gençlere ulaştırılacaktır. Bu sayede hem eğitimcilerimizin hem de eğitimi alacak kişilerin sağlıkları herhangi bir risk ile karşılaşmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan fikir alınarak salgının düşüşüne göre ilerleyen zamanlarda tekrar yüz yüze eğitimlere geçilebilir.” dedi.

Eğitimlere katılan öğrencilere deneyimli akademik bir kadronun yardımcı olacağını ifade eden Akartuna sözlerine şöyle devam etti; “ Katılımcılara eğitimleri, proje ortağımız olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim görevlileri, Sistem ve Jenerasyon Derneği’nden yetkililer ve alanlarında uzman kişiler tarafından sağlanacaktır. Teorik olarak verilecek bilgilerin uygulama kısmı eğitimler tamamlanınca isteyen öğrenciler ile yapılacaktır. Eğitimlerimiz sonucu sosyal girişimci olmak isteyen ya da sosyal inovasyon alanında proje hazırlamak isteyen gençlere Ankara Sosyal İnovasyon Gençlik Merkezi tarafından alanında uzman kişiler tarafından rehberlik hizmeti verilecektir.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz