• Haberler
Ana Sayfa Öne Çıkan Genç kadınların korkulu rüyası ile başa çıkılabilir

Genç kadınların korkulu rüyası ile başa çıkılabilir

-

Halk arasında “yumurtalık kisti” olarak da bilinen sorunu Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Gurur Polat’a sordum. Polat, ““yumurtalık kisti” yani Polikistik Yumurtalık Sendromu, bilhassa 15-30 yaş grubu arasındaki kadınların yaşam kalitesini düşürüyor” dedi.

Bu sorunun çözümünde başarı oranı nedir?

Dr. Polat: Tanı koyulan kadın sıklığı giderek artıyor, zamanında tedbir almak şarttır. Polikistik Yumurtalık Sendromunun genetik yatkınlık gösteren bir yumurtalık yapısı vardır. Doğuştan gelmesine rağmen olası problemlerin yüzde 100 düzeltilebiliyor.”

Birçok sorunun temelinde bu hastalık tablosu mu var?
Dr. Polat: “Yaşam tarzı düzenlemeleri ve ilaç tedavisiyle düzeltilmesine karşın kadınların çoğu maalesef çocuk isteyene kadar bu sorunla ilgilenmiyorlar. Polikistik Yumurtalık Sendromunun üremeyi ve yumurtlamayı engellediğini, adet düzensizliğine, kolay kilo alınmasına, tüylenmeye, yağlanmaya, ciltte akne ve sivilce gibi şikâyetlere yol açıyor.”

Bu şikâyetler tedavi ediliyor mu?

Dr. Polat: “Hastalar bu şikâyetlerden bir veya bir kaçıyla karşılaşabilirler. Bazıları ciltle ilgili sorunları kozmetik ürünlerle gidermeye çalışır ancak asıl nedenin üzerine gidilmez. Adet gecikmeleri 40 gün, 60 gün, 6 ay, hatta 1 yıla kadar uzayabilir ki; bu hiç istemediğimiz bir tablodur. İnsülin direnci ve genetik yatkınlığın yol açtığı Polikistik Yumurtalık Sendromu doğuştan olmasına rağmen sonradan gelişmiş gibi ortadan kaldırılabilir. Sendromun yol açtığı şikâyetlere dönük ilaç tedavisi etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Hamile kalamayan bayanlar için çözüm var mı?

- Reklam -

Dr. Polat: Polikistik Yumurtalık nedeniyle gebe kalamayan hanımlarda ise yumurtlamayı tetiklemek için tedavi gerekebilir. Hap ile cevap alınamayan olgularda iğne ile yumurta büyütme tedavisi uygulanır. Sadece yumurtlatma tedavisinin yetmediği hanımlarda, aşılama, tüp bebek tedavilerine geçilebilir. Polikistik Over Sendromu bir hastalık değil, vücudun yapısal bir durumudur. Bu yüzden belli bir tedaviden söz etmek mümkün değildir. Hangi sorun öne çıkıyorsa onun üzerine gidilmelidir.”

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz