Halk arasında “yumurtalık kisti” olarak da bilinen sorunu Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Gurur Polat’a sordum. Polat, ““yumurtalık kisti” yani Polikistik Yumurtalık Sendromu, bilhassa 15-30 yaş grubu arasındaki kadınların yaşam kalitesini düşürüyor” dedi.

Bu sorunun çözümünde başarı oranı nedir?

Dr. Polat: Tanı koyulan kadın sıklığı giderek artıyor, zamanında tedbir almak şarttır. Polikistik Yumurtalık Sendromunun genetik yatkınlık gösteren bir yumurtalık yapısı vardır. Doğuştan gelmesine rağmen olası problemlerin yüzde 100 düzeltilebiliyor.”

Birçok sorunun temelinde bu hastalık tablosu mu var?
Dr. Polat: “Yaşam tarzı düzenlemeleri ve ilaç tedavisiyle düzeltilmesine karşın kadınların çoğu maalesef çocuk isteyene kadar bu sorunla ilgilenmiyorlar. Polikistik Yumurtalık Sendromunun üremeyi ve yumurtlamayı engellediğini, adet düzensizliğine, kolay kilo alınmasına, tüylenmeye, yağlanmaya, ciltte akne ve sivilce gibi şikâyetlere yol açıyor.”

Bu şikâyetler tedavi ediliyor mu?

Dr. Polat: “Hastalar bu şikâyetlerden bir veya bir kaçıyla karşılaşabilirler. Bazıları ciltle ilgili sorunları kozmetik ürünlerle gidermeye çalışır ancak asıl nedenin üzerine gidilmez. Adet gecikmeleri 40 gün, 60 gün, 6 ay, hatta 1 yıla kadar uzayabilir ki; bu hiç istemediğimiz bir tablodur. İnsülin direnci ve genetik yatkınlığın yol açtığı Polikistik Yumurtalık Sendromu doğuştan olmasına rağmen sonradan gelişmiş gibi ortadan kaldırılabilir. Sendromun yol açtığı şikâyetlere dönük ilaç tedavisi etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Hamile kalamayan bayanlar için çözüm var mı?

Dr. Polat: Polikistik Yumurtalık nedeniyle gebe kalamayan hanımlarda ise yumurtlamayı tetiklemek için tedavi gerekebilir. Hap ile cevap alınamayan olgularda iğne ile yumurta büyütme tedavisi uygulanır. Sadece yumurtlatma tedavisinin yetmediği hanımlarda, aşılama, tüp bebek tedavilerine geçilebilir. Polikistik Over Sendromu bir hastalık değil, vücudun yapısal bir durumudur. Bu yüzden belli bir tedaviden söz etmek mümkün değildir. Hangi sorun öne çıkıyorsa onun üzerine gidilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz