GENÇ KADIN GİRİŞİMCİ ALTUN: KARARIM KESİNLİKLE KENDİ İŞİMİ KURMAK OLDU

0
30

Genç bir kadın girişimci olan Nergis Altun, aksesuar satışı üzerine kurduğu bir internet sitesi ile başladığı girişimcilik faaliyeti ile ilgili hem kadınlara hem de gençlere yönelik tavsiyelerde bulundu.

Esma ALTIN/ANKARA

Asıl mesleği Reklamcılık olan genç kadın girişimci Nergis Altun, ticaret yapma isteği ile çıktığı girişimcilik yolunda neler yapılması gerektiği ile ilgili hem kadınlara hem de gençlere yönelik tavsiyelerde bulundu. Aksesuar üzerine kurduğu bir internet sitesi ile girişimcilik hayatına başlayan Altun; “Yaptığım iş tamamen ticaret yapma isteğimden kaynaklanıyor. Yıllarca mesaili işlerde çalıştıktan sonra kararım kesinlikle kendi işimi kurmak oldu. Mesleğim reklamcılık olduğu için ‘Neden kendi işimin reklamını yapmayayım ki?’ sorusu ile son çalıştığım işten istifa edip kadın aksesuar üzerine bu işi kurdum. Neden aksesuar derseniz de bunun cevabı çok basit. Çünkü aksesuarlar kıyafetten bile önemli.” dedi. 

- Reklam -


‘MESLEĞİMİN ETKİSİ OLDU’
Özel sektörde reklamcılık üzerine çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra kendi işini kurma kararı aldığını belirten Altun sözlerine şöyle devam etti; “28 yaşında genç bir kadın girişimciyim. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Mesleğim reklamcılık. Uzun yıllar reklam sektöründe çeşitli firmalar ve ajanslarda çalıştım. Yaptığım işe de aslında bu özel sektör tecrübelerimden sonra başlamaya karar verdim. Yaptığım iş tamamen ticaret yapma isteğimden kaynaklanıyor. Yıllarca mesaili işlerde çalıştıktan sonra kararım kesinlikle kendi işimi kurmak oldu. Mesleğim reklamcılık olduğu için ‘Neden kendi işimin reklamını yapmayayım ki?’ sorusu ile son çalıştığım işten istifa edip kadın aksesuar üzerine bu işi kurdum. Neden aksesuar derseniz de bunun cevabı çok basit. Çünkü aksesuarlar kıyafetten bile önemli.”


E-ticaret üzerinden bir iş kurduğunu ve bunun özellikle internet üzerinden alışverişin yaygın olduğu bir dönemde iyi bir tercih olduğunu dile getiren Altun, şunları aktardı; “E-ticaret’in en büyük artısı çok büyük bir sermayeye ihtiyaç duymaması. Biriktirdiğim ufak bir meblağ ile toplu ürünlerimi aldım. Ürünleri almak tabii ki işin basit kısmı. E-ticaret yapacak kadın girişimcilere tavsiyem işin online kısmını kesinlikle bir profesyonele danışmaları. En azından eğitici videolarla kendilerini bu konuda geliştirmeleri. Çünkü işin içerisinde internet sitesi ve dijital reklamcılık girdiğinde sağlam bir altyapı ihtiyacınız doğuyor. İşi bilmeden bu işe girmek maddi kayıplara neden olabilir. E-ticaret denilince akla gelen ilk şey bir web sitesi. Web sitesi açmak sanıldığı kadar zor değil. Tavsiye edebileceğim iki yol var. İlki bir yazılımcı tutarak kendi zevkinize göre bir site yaptırmanız ki bu pahalı bir yoldur. Diğeri ise hazır web sitesi kiralayabileceğiniz çeşitli uygulamalar. Bu da pahada daha hafif bir yöntem. E-ticaret’in yapılabileceği diğer ortam ise sosyal medya uygulamaları. Instagram ve Facebook üzerinden bu uygulamalar satış ve reklam yapmanıza izin veriyor. Bu satış yapmak isteyenler için büyük bir fırsat. Ben de www.parelaksesuar.com sitesi ile @parelaksesuar instagram sayfası gibi sosyal medya hesapları üzerinden satışlarımı gerçekleştiriyorum.Online alışveriş ben dahil bütün kadınların gözdesi durumunda. Bu durum tabii ki bizim satışlarımızı artırıyor. Çevremden ürünlerim için bir de mağaza açmam konusunda söylemler duyuyorum fakat her şey internet üzerinden alınırken mağaza açmak bana mantıklı gelmiyor. Düşünsenize mağazanıza günde en fazla 100 kişi girerken internet sitenize günde binlerce kişi giriyor. Bir alışveriş merkezinde mağazanız yoksa bu rakamlara ulaşmak çok zor.”


‘BİJÜTERİ SEKTÖRÜNDEN ÇOK FARKLI’
Satışını yaptığı ürünler ve ürün çeşitliliği hakkında bilgi veren Altun, şunları ifade etti; “Satışını yaptığım ürünler ithal ve çelik üzeri altın kaplama ürünler. Kadınların ilgisinin en büyük nedeni bizim ürünlerimizin su veya kimyasalla temas edince kararmaması. Bijuteri sektörü ile karıştırılmak istemem. Yaptığımız iş çok daha farklı. Ürünlerimizin üretimi Türkiye’de yapılmıyor. Pandemi süreci tedarik kısmını olumsuz yönde etkiledi. Aksesuar denilince akla gelecek birçok ürün envanterimizde mevcut. Çeşitliliğimiz, ilk başladığımda müşteri taleplerine ve profiline göre oluştu. Şimdiki durum ilk zamankinden çok daha farklı, artık her zevke hitap eden modelleri müşterilerimiz sayfamızda bulabiliyorlar. En çok ise altına benzeyen burgu zincir modelleri çok tercih ediliyor. Altın gibi kararma yapmadığı için en çok talep burgu modelli zincirlere oluyor.”


Son olarak kendi işini kurmak isteyen kadınlar ve gençlere yönelik tavsiyelerde bulunan Altun şunlara vurgu yaptı; “Genç girişimciler için çok güzel devlet destekleri mevcut. Örneğin ben 29 yaş altı genç girişimci desteğinden yararlanarak 1 yıl süre ile yani işlerimi oturtana kadar Bağ-Kur ödemesinden muaf tutuldum. Gençler böyle bir fırsattan yararlanabilirler. Başta da söylediğim gibi E-ticaret yüksek bir sermaye istemiyor. Önereceğim en önemli şey, satışını yapmak istedikleri şeyi ve onun hedef kitlesini çok iyi analiz etmeleri. Reklam stratejilerini bu analizlere göre belirlemeleri ve çok sabırlı olmaları. E-ticaret, özellikle gençlerin kolayca kavrayabileceği bir iş ve isteği olanlar mutlaka denemeli.”

- Reklam -