Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Geleceğin teknolojisi endüstri 4.0

Geleceğin teknolojisi endüstri 4.0

-

Aydınlık Gelecek, Karanlık Fabrikalarda

4. Sanayi Devrimi Nedir

Sürekli gelişen sanayi artık dördüncü evrede, peki 4. Sanayi Devrimi nedir. Biz bu evrenin neresindeyiz. Endüstri 4.0’ın bize kazandıracakları ve kaybettirecekleri nelerdir. Bu sanayi devriminin Türkiye’ye getirisi ve götürüsü nelerdir.

Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devrimi gerçekleşiyor. Diğer adıyla Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen dördüncü sanayi devrimi ne demek? Endüstri 4.0’ın artıları ve karşılaştığı zorluklar nelerdir? Endüstri 4.0’ın sektöre etkisi nasıl olacak?

Endüstri 4.0’ın Gelişim Süreci

Dünya buharlı makinelerle ilk sanayi devrimini gerçekleşti, ardından elektrikle tanışarak bu devrimi ikinci evreye taşıyan ve dijital teknolojiyi keşfederek 3. Sanayi Devrimine kadar geldi. Sürekli gelişen teknoloji nedeniyle artık endüstri bu evreyi de aşmak zorunda kaldı ve Endüstri 4.0 adıyla da bilinen 4.Sanayi Devrimine ulaştı.

Endüstri 4.0 terim olarak dördüncü sanayi devrimi anlamına gelmektedir. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim mekanizmasının üzerine kuruluyken, onu ikinci sanayi devrimi olan elektrik enerjisi yardımı izledi. Daha sonrasında ise üçüncü sanayi devrimi olan dijital devrim gerçekleşerek elektronik kullanımı arttı.

İlk kez 2011 yılında gerçekleştirilen Hannover Fuarı’nda adı duyulan Endüstri 4.0, Alman Federal Hükümeti’nin sağladığı desteklerle günümüz sanayisinde yerini aldı. İleri gelen teknoloji devleri ABD ve Japonya gibi ülkeler bu endüstriyi desteklediler ve gelecek hedeflerini Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde planladılar.

Endüstri 4.0 genel hatlarıyla; robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin fabrikalardan evlere inmesi, devasa miktarda ki bilgi yığınını veri analizleriyle ayıklanıp değerlendirilmesi ve daha birçok yeniliklerle incelenebilir.

Endüstri 4.0 Gelecekte Bize Ne Sunuyor?

Endüstri 4.0’ın en büyük amacı, birbirleriyle haberleşen, sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretim yapmaktır.

4. Sanayi Devrimi daha çok fabrikaları etkileyecek gibi görünse de aslında gelecekteki sosyal hayatımızı bile etkileyebilecek bir yenilik. Üç boyutlu yazıcıları sadece sanayide değil, evlerimizde dahi kullanabilecek konuma geleceğiz. Kendi ihtiyaçlarımızı başkaları tarafından yapılan ürünlerle karşılamak yerine, kendi hayal gücümüzü kullanarak istediğimiz ürünü evimizde üretebilecek ve evimizi minik bir fabrikaya dönüştürebileceğiz.

Günümüzde yaygın olan marka bağımlılığı gelecekte yerini fayda bağımlılığına bırakacak. Gelecekte hangi marka kıyafeti giydiğimiz değil yerine hangi faydalı kıyafeti giydiğimiz önem kazanacak ve bu faydalı kıyafetleri kendimiz evimizde üretebilir konuma geleceğiz.

Endüstri 4.0’ın Olumsuz Yönleri

Endüstri 4.0’ın sahip olduğu güzel yanlarının dışında, hayatımızı zorlaştıracak olumsuz yanları da mevcut. Robotların üretimi devralmasıyla insan gücüne duyulan ihtiyaç azalacak ve robotlar bir anlamda insanları işlerinden kovacaktır. Bu durum sadece fabrikalardaki mavi yakalılar için değil beyaz yakalılar içinde bir risktir çünkü yapay zeka ile robotları kodlayabilen robotlar ve tasarım yapabilen robotlar, üretimi devralacak. Endüstri 4.0 ile birlikte yeni meslekler ortaya çıkacağı öngörülse bile artan dünya nüfusu nedeniyle bu durum işsizliğe çare olamayacaktır.

Türkiye’nin Endüstri 4.0’daki Yeri

Türkiye, dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden birisi ve üretim kapasitesi Türkiye endüstrisini cazip kılsa bile gelecekte robotların üretimi devralmasıyla insan gücüne olan ihtiyaç azalacak ve yabancı şirketlerin yatırımlarını kendi ülkelerine yapmalarını sağlayacak. Bu nedenle ülkemizin üretim merkezi yerine, inovasyon merkezi olarak gelişen global pazarda kendine yer bulması gerekmektedir.

Bu nedenle Türkiye’nin önünde zorlu bir süreç mevcuttur. 2. ve 3. Sanayi Devrimi arasında bir evrede bulunan ülkemizin, 10 ila 15 yıl içerisinde tamamen Endüstri 4.0 girileceği düşünüldüğünde gelişen teknolojiyi yakalayıp rekabet edebilecek konuma gelmelidir.

Endüstri 4.0 geleceğimizi iyi ve kötü yönleriyle doğrudan etkileyecektir. Gelecekte içerisinde insan olmayan ve ışığa ihtiyaç duymayan robotlarla çalışan fabrikalar bizi beklemekte ve insanoğlu artık robotlarla yarış içine girmeye hazırlanmalıdır. Yapmamız gereken Endüstri 4.0’dan kaçmak değil ona en iyi şekilde uyum sağlamaktır.

Geleceğin sanayi teknolojisi endüstri 4.0 hakkında Ankara’nın sanayisine yön veren iki büyük kurumun başkanları gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak : Süratle End- 4.0 farkındalık eğitimleri verilmeli

Tecrübeli iş adamı ve TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak : “Türkiye bir dijital devrimin eşiğinde bir tusunami geliyor. Endüstri 4.0 için hazırlıklı olmalıyız. Nano teknolojide meydana gelen hızlı değişmeler üretim ve hizmet sektörlerini altüst etti. Bir dijital devrim yaşanıyor. Bunun 3 bileşeni var.”

Sarıtoprak; “Bu bileşenler, bilişim teknolojileri, makine, mekatironik ve kontrol, haberleşme ve teknoloji. Bu alanlardaki büyük sıçramalar nano teknoloji sayesinde oldu. İnsan hatasının minimuma indirdiği ve kontrolün bilgisayar ve robotlarla yapıldığı, makinelerin ve robotların birbirleriyle iletişimi kurup üretimi yürüttüğü bir sistem bir kültür hayatımıza girdi. Süratle yayılıyor bu teknoloji tufanına ayak uyduramayan şirket ,firma, fabrika işlevini yitirecek kapanacak ve yok olacak. Yüzbinlerce kişi işsiz kalacak ve binlerce meslek ve iş kolu ortadan kalkacak” dedi.

Sarıtoprak; “Türkiye Endüstri 4.0’a hazır mı sorusuna şöyle açıklama getiririm. Maalesef Türkiye’deki firma, kurum ve kuruluşların teknolojik olgunluk seviyeleri 2.0 ve 3.0 arasında . Türkiye’deki firmaların yaklaşık yüzde 50’si endüstri 4.0’ün farkında bile değil. Süratle End- 4.0 farkındalık eğitimleri verilmeli, ilgili kurum ve kuruluşalar aydınlatılmalı” diyerek açıklamalarına son verdi.

ORSİAD Başkanı Yener: ‘Endüstri 4.0’ı tehdit değil fırsat olarak görmeliyiz’

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkan Nedret Yener, Türkiye’nin Endüstri 4.0 Sanayi Devrimi’ni kaçırmaması gerektiğini söyledi. Endüstri 4.0’ın üretimden tüketime, buradan da ekonomik sisteme dek pek çok şeyi temelden değiştirecek yepyeni bir devrim olduğunu bildiren Yener, “Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ni yakalayabilmesi, dijital çağda rekabetçi hale gelmesi artık bir memleket meselesidir. Biz biliyoruz ki Türkiye’nin dünyanın en büyük 10. Ekonomisi olabilmesi, 2023 için konulan ekonomik hedeflere ulaşabilmesinin yolu işte bu dijital dönüşümden geçecektir. Özel sektörüyle, kamusuyla, vatandaşlarıyla tüm kesimlerin bu dönüşümü hedef haline getirmesi zorunludur” dedi.

Genç Nüfusu Buna Göre Eğitmeliyiz

Türkiye’nin, sahip olduğu genç ve dinamik nüfusuyla 4. Sanayi Devrimi’ni yakalayabilecek büyük bir potansiyele sahip olduğunu da ifade eden Yener, “Önemli olan bu genç ve dinamik nüfusu 4. Sanayi Devrimi’ne göre eğitmek, bilgi ve beceriyle donatmaktır” diye konuştu. Türkiye sanayisinin temel taşlarından Ankara’nın da, geleceğin endüstrisinde söz sahibi olabilecek bir güçte olduğunun altını çizen Nedret Yener, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu Fırsatı Kaçırma Lüksümüz Yok

“Ankara sanayicileri sanayi devrimi konusunda çok daha meraklı, çok daha araştırmacıdır. Yeni ekipman yatırımlarında elini çabuk tutan kent sanayicimiz, Endüstri 4.0’ın meyvelerini toplayacaktır. Zaten Türkiye olarak bu treni kaçırma lüksümüz yoktur. Endüstri 4.0 trenini kaçırmak demek, sanayimizin her alanında dışa bağımlı hale gelmesi, güncel teknoloji nimetlerinin gerisinde kalması ve ihracatta gerilemek anlamına gelir. Dolayısıyla Endüstri 4.0’ı bir tehdit olarak değil, büyük bir fırsat olarak görmeliyiz. Bizim artık daha fazla oranda yükte hafif pahada ağır ürünler üretmemizin zamanı gelmiştir. Endüstri 4.0 bunun için iyi bir araçtır” dedi.

Faruk Gökyurt
Faruk Gökyurthttps://sonsoz.com.tr/
2014 yılında Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Ocak ayından beri aktif gazetecilik yapmakta....

Bu Haberler Kaçmaz!

Pasifik Okyanusu’nda plastik atıklar için borulu önlem

Pasifik Okyanusu’ndaki plastik atıkları temizlemek için okyanus yüzeyine dev bir boru yerleştirildi.