Geç kalınmış da olsa yerinde bir karar

128

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılması kararını iptal etmesi dershaneler tarafından “geç kalınmış olsa da yerinde bir karar” olarak yorumlandı. Dershane yöneticileri, “Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra da hızlı bir yol haritası çizilmeli. Herkes elini çabuk tutmalı ve şimdi süreç hızlanmalı” ifadelerini kullanıyor.
Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasayı iptal etti. Kararla, dershaneler 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle kapanmayacak ve eğitime devam edecek.
Anayasa Mahkemesi’nin “iptal” kararı dershaneler tarafından “geç kalınmış bir karar” olarak değerlendirildi.
Zafer Dershaneleri Ankara Merkez Şube Müdürü Yıldırım Özyeğen  Anayasa Mahkemesi’nin kararını ANKA’ya değerlendirdi. Bu karara karşı “hak yerini buldu” ifadelerini kullanan Özyeğen, dershanelerin kapatılmasının doğru bir karar olmadığını belirtirken, “Dershaneler eğitimde çok büyük bir boşluğu kapatıyor. AYM’nin bu kararı, geç kalınmış bir karardır. Bu gecikme insanları telaşa düşürdü. Fakat geç de olsa yerinde bir karar verildi” dedi.
Final Dergisi Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel de ANKA’ya yaptığı açıklamada, kararı saygıyla karşıladıklarını fakat geç kalınmış bir karar olduğunu ifade etti. Dershanelerin kapatılması kararına da iptal kararına da saygı duyduklarını dile getiren Taşel, “TBMM 1 Eylül 2015’te dershanelerin kapatılması kararını verdi. Biz dershaneler olarak MEB’e bağlıyız. Meclis’in verdiği karara saygı duyduk ve buna göre bir yol haritası çizdik. Dershanelerimizi okula dönüştürüyorduk. Şimdi dershanelerin kapatılmaması kararına da saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu. Taşel, “Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra da hızlı bir yol haritası çizilmeli. Fakat şunu da söylemeliyim ki karar çok geç verilmiş bir karardır.