• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Gaziler'den Gazi Mustafa Kemal'e

Gaziler’den Gazi Mustafa Kemal’e

-

“Gaziler, yaşayan anıtlardır.”Mustafa kemal Atatürk

“işbu madalya sihibine(gaziye) devlet memurlerı,askerler ve bütün zabıta vesaire tarfından özel hörmet ve saygıda bulunulacaktır.”İMK-20 Kasım 1920-Mad:10

“…Dalgalan şanlı Bayrağım,nazım sana,/Nice koçyiğitler kurban ettik vatana,/Ta ezelden söz vermiştik,Gazi Atam’a;/Asırelardan beri hem gelecek hem maziyiz biz,/Yavru vatan Kıbrıs’ta savaşan gaziyiz biz.” Mustafa Ali Taş-Vatan İçin Gaziyiz Biz şiirinden…

Türkiye Muharip Gaziler Derneği yıllardır yaptığı anlamlı çalışmaları,kalıcı uygulamaları, belgelere dayalı yayınları ve 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri ile gazilerimizin manevi hatıralarını yaşatmakta ve bu konuda yazılmış eserler ve çekilmiş belgeseller de ulusal bilince katkılar sağlamaktadır.

- Reklam -

31 Ekim 2016 itibariyle hayatta kalan gazi sayısı; Kore gazisi 2915,Kıbrıs gazisi 28.699,dul kalan eş sayısı 13.696 ‘dır. Sosyal, ekonomik ve diğer tüm alanlarda yaşanan şartlar karşısında , bunların şeref aylığı, ücretsiz seyahatleri ve diğer sosyal hakları her zaman dikkate alınmalı ve hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamalıdır…

Kurtuluş Savaşımızda. Kore Savaşında, Kıbrıs’ta gazi olan kahramanların anıları halkımız arasında saygı,hürmet ve heyecanla karşılanmakta ve özellikle genç nesil üzerinde kalıcı duygular yaratmaktadır.

Türk dostu İngiliz Harry Blackley tarafından ,Kore Savaşı’nda kahramanlık öyküsü yazan Türk askerleri anısına yazılan “Korean Rose-Kore Gülü” romanı,Avustralyalı hemşire Rose ile Kemal isimli bir Türk subayının karşılıklı sevgilerini dile getirmektedir.Savaşlar acılara sahne oldukları kadar sevgilere de vesile olmaktadır.

Kıbrıs gazilerlerden E.Albay Mustafa Başel’in bir anısı “GAZİLER” dergisinde yeraldı:

“…Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 60’lık delikanlılarla Bolu 2.Komando tugayı Kışlasıda öyle bir dostluk buluşması yaşandı ki… Bir kaderi paylaşmak adına karşılıklı en değerli varlıklarının emanet edildiği, en güzel sırların kapısının aralandığı ,canlarını birbirinin yolunda hiç düşünmeden harcayabilecekleri dostlardı bunlar…Onlar sadece bir kaderi paylaşmakla kalmamış,o kaderle bir tarihin destansı destansı güzellikte tecelli etmesini de sağlamışlardı. Onlar Yüce Türk Ulusunu yaşatırken Kıbrıslı soydaşlarımıza özgürlük getirmenin mutlulçuğunu ve yavru vatan Kıbrıs’ın sınırlarının çizilmesinin onurunu paylaşmışlardı…Onlar benim askerlerimdi!…”

Kurtuluş Savaşı yıllarında,1 Temmuz 1920’de Ankara- Cebeci’de ,Abidin Paşa Köşkü çevresindeki barakalarda ” Sınıf-ı Muhtelif Zabit Namzetleri Talimgahı açıldı. Eğiitim ve öğretim süresi bir yıl idi ve üç devreye ayrılmıştı. 1 Nisan 1923’te Harp Okulu’na dönüştürüldü. Mustafa Kemal paşa, barakalaradki harbiyeliler şu tarihi konuşma ile seslendi:

“Çocuklarım,bu talimgaha henüz harbiye diyemiyoruz…Çünkü çok eksiğimiz var…Ama ben sizlere,hakkınız olan adınızla hitap edeceğim…Harbiyeliler!…Savaş ve yenilgi acıları içinde büyüdünüz… İşgal altındaki okullarınızdan,evlerinizden kaçtınız… Milletimizin kurtuluş mücadelesine katılmak için bin bir zorluk içinde Ankara’ya geldiniz…Bunca yorucu bir eğitimden geçtiniz…Ne çocukluğunuzu bildiniz,ne geçmişinizi yaşadınız…Bir kaç gün sonra da çok sert bir savaşa katılacak,gerekirse canınızı feda edeceksiniz…Biliniz ki gelecek nesiller bu fedakârlıklar sayesinde , medeni almede,eşit haklara sahip ,bagımsız bir milletin, fikri hür,irfanı hür, vicdanı hür çocukları olarak yaşayacaklardır.Size söz veriyorum!…”

Talimgâh, 42 kişilik ilk mezunlarını Ekim 1920’de verdi.Öğrenciler asteğmen olarak mezun oldular.Diplomalarını Mustafa Kemal Paşa ve Fevzi Paşa’nın ellerinden aldılar.Talimgâhta yetişen 100 kadar subay da teğmen rütbesiyle orduya katılmıştı.

1992 yılında Tarihi İpek Yolu araştırmaları için gittiğimiz ÇHC Uygur Özerk Bölgesi- Doğu Türkistan Urumçi kentinde karşılaştığımız emekli öğretmen Rüveydullah Hemdullah, Türkçe bildiği için Kore’de esir düşen Türklerin kampında görevlendirildiğini ifade ederek kampta kalan askerlerin isimlerini,doğum yerlerini,Nazım Hikmet’in, Birleşmiş Milletler Heyeti ile kampa geldiğini on kişiyi kurtarıp Pekin’e götürdüğünü ve kampla ilgili anılarını anlatmıştı…

19 Eylül “Gaziler Günü”de tüm gazilerimiz ve yakınları ile birlikte halkımız, gönül birliği içinde Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal’in manevi huzurlarında ve kentlerimizdeki anıtlarında buluşmaktalar.

Vatanın bağımsızlığı ve milletin özgürlüğü uğruna milli mücadeleyi başlatan ve canlarını seve seve veren aziz şahitlerimizi rahmetle anıyor ve vatan için unutulmaz kahramanlıklar gösteren “YAŞAYAN ANITLAR ” olan gazilerimizi saygı ve minnetle selamlıyoruz.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz