Gaziantepli sanayicilerden, fabrikalarda eğitime destek

0
13

Mustafa KANLI-Kadir GÜNEŞ/ GAZİANTEP,(DHA)- GAZİANTEP Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un fabrikaları meslek okuluna çevirmek için yaptığı açıklamayla ilgili, “Bu proje ile istihdam devam eder. Biz sayın bakanımızın bu projesinin Gaziantep Sanayi Odası olarak destekliyoruz” dedi.
Bakan Ziya Selçuk’un meslek liseli öğrencilerinin fabrikalarda eğitim almasıyla ilgili yaptığı açıklamaya eleman sıkıntısı çeken Gaziantepli sanayicilerden destek geldi. Fabrikaların kendi bünyesinde sınıflar açarak kendine özgü, nitelikler elemanlar yetiştireceğini ifade eden Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’de nitelikli elemana ihtiyaç olduğunu ve meslek liselerindeki öğrencilerin istihdam edilip, üretime yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ünverdi, şöyle konuştu:
“Gaziantep üretim şehri yaklaşık 155 çeşit malın üretildiği bir şehir ve ben buradan maalesef çalıştıracak eleman bulamıyorum. Bu gençlerimiz matematik bilmeyebilir ama çok iyi bir mobilya ustası çok iyi elektrik teknisyeni olabilir. Bu gençleri bu alanlarda kullanmamız gerekiyor. Sayın bakanımızın söylediği gibi hep fabrika bir lisedir. Biz Gaziantep Sanayi Odası olarak yaklaşık 3 yıldır yürüttüğümüz bir projemiz var. Bu proje ile öğrencilerimizle sanayicilerimizi bir araya getiriyoruz. Öğrencilerimiz burada hem teorik hem de pratik eğitimler alıyorlar. Bu proje ile istihdam devam eder. Büyük fabrikalar mutlaka kendi bünyesinde sınıflar açarak kendine özgü nitelikler elemanları yetiştirmiş olacak. Biz sayın bakanımızın bu projesinin Gaziantep Sanayi Odası olarak destekliyoruz.”
FOTOĞRAFLI