Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nden çevreci atılımlar

454

GAZİANTEP  – Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi küreselleşen dünyanın en büyük sorunu olan çevre kirliliği sorununu kökünden çözmek için sürdürülebilir politikalar yürütüyor. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Adaklı-Salkım güzergahında yaklaşık 11 km’lik dere yatağına bin 600 mm. çapında koruge boru döşediklerini belirterek, “Sosyal sorumluluk projesi olarak ilgili köylerdeki insanların şikayetleri üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin projelendirdiği ve yapımının üstlendiği,  10 milyon TL’lik finansmanın da OSB’miz tarafından karşılandığı bu çalışma sayesinde bölgedeki atık su, dere yatağından baypas edilmiştir. Projenin 1 km’lik kısmı dışında tamamı bitmiş olup Eylül ayında tamamlanacaktır. Bu proje ile atık sular çaya karışmayacak ve buradaki pınarlardan çıkan sular çaya akacaktır” dedi.

“DOĞAYA KİRLİ SU BIRAKMIYORUZ”

Nakıboğlu, 2003 yılında devreye alınan günlük 90 bin m3 kimyasal ve biyolojik arıtma kapasitesine sahip su arıtma tesisinin 1 milyon nüfusun su ihtiyacına eşdeğer potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Şu anda fiili durum da 55 bin m3 günlük arıtma gerçekleştiriyoruz. Arıtma tesisimizden deşarj edilen arıtılmış sanayi suları yönetmeliklerce şart koşulan bütün standart değerleri sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“AKREDİTE KURUMLAR DENETLİYOR”

Türkiye’de çok az uygulaması olan koku giderme ünitelerini de devreye sokarak sistemi ileri arıtma tesisi haline getirdikleri bilgisini veren Nakıboğlu, “Gaziantep OSB Atık Su Arıtma Tesisi  deşarj suları, yetkili mercilerin kontrolünde hem online olarak hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilmiş olan Akredite Laboratuvarlar marifetiyle periyodik olarak izleniyor. Atık Su Arıtma Tesisi üniversitelerin konunun uzmanı öğretim üyeleri ve bilim adamları tarafından incelenmiş ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisinin ülke çapında benzer arıtma tesisleri arasında örnek gösterilebilecek en iyilerinden biri olduğu bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır” dedi.